Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano

Ogłaszamy trzy daty oprowadzania po wystawie Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano. Zapraszamy serdecznie 30 czerwca, 21 lipca oraz 25 sierpnia o godzinie 12.00 do głównego budynku Muzeum Manggha do zwiedzania wraz z Anną Bielak, konsultantką merytoryczną wystawy oraz autorką książki Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju (w sprzedaży od 15 czerwca w sklepiku Manggha).

Kazuko Nakano, której kimona prezentujemy na wystawie, od młodości kolekcjonuje dziecięce kimona, a w swoim zbiorze posiada ich blisko tysiąc sztuk, począwszy od strojów pochodzących z okresu Edo (1600–1868), aż do współczesności. Stroje codzienne, samurajskie kamishimo, kimona z okresu wojennego – to wszystko można znaleźć w kolekcji, naturalnie w rozmiarach dziecięcych. Jej kolekcjonerska pasja umożliwiła mi przyjrzenie się im z bliska i poznanie świata tych miniaturowych dzieł sztuki, jak również zaprezentowanie ich zainteresowanej publiczności dzięki cyklowi wystaw.

Ten różnorodny zbiór przybliża nam modę, ale i codzienność minionych wieków. Możemy w nim odnaleźć nie tylko wyszukane, noszone na specjalną okazję stroje świąteczne, lecz także te codziennie, zużyte i połatane, ze śladami recyklingu.

Do udziału w oprowadzaniu upoważnia bilet wstępu na wystawy zakupiony w danym dniu.

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole