Nasza mała Polska

Polecamy Państwa uwadze film dokumentalny Mateja Bobrika pt. Nasza mała Polska, który Muzeum Manggha z przyjemnością objęło swoim patronatem. W kinach już od 24 stycznia!

O filmie

Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. Nasza mała Polska mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania.

Od reżysera

W moim filmie pokazuję ludzi, którzy muszą zmagać się z językiem i kulturą, o których nie mają pojęcia. Jest to grupa młodych ludzi, którzy właśnie wkraczają w dorosłość. Po raz pierwszy otwierają się na świat i na siebie nawzajem. Są pełni nadziei i marzeń, ale powoli odkrywają, że dorosłość, która początkowo wydawała się tak ekscytująca, ma również ciemne strony. Bez względu na to, jak będą się zachowywać podczas studiów, skończą pracując w korporacji wykonującej anonimową pracę. Dziwaczny język polski, którego próbują się nauczyć, może być najbardziej bezużyteczną rzeczą, jaką kiedykolwiek wybrali.
Matej Bobrik

Matej Bobrik

Reżyser i scenarzysta ze Słowacji. Urodził się w Pradze w 1982 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. Jego studencki film Tam gdzie słońce się nie spieszy (2009) miał pokazy m.in. na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, DOK Leipzig i Visions du Réel w Nyonie. Jego krótkometrażowy film dokumentalny Odwiedziny (2013) miał premierę na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i otrzymał nagrodę Silver Eye na festiwalu w Jihlavie. Był uczestnikiem kursu dokumentalnego DOK Pro w Wajda Studio. Obecnie mieszka w Warszawie. Nasza mała Polska to jego pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole