Recital fortepianowy Miho Kurihary

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na recital fortepianowy Miho Kurihary w czwartek 5 maja 2022 o godzinie 19.00.

W programie między innymi: tradycyjna muzyka japońska, muzyka z filmów Księżniczka Mononoke i Podniebna poczta Kiki oraz utwory Fryderyka Chopina.

Wymagane wcześniejsze zapisy na adres recepcja@manggha.pl. Bilety w cenie 30 PLN (ulgowy) i 40 PLN (normalny) do nabycia od 19 kwietnia 2022r. w Muzeum Manggha codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w dniu koncertu.

MIHO KURIHARA

Pianistka urodzona w Tokio, jest absolwentką Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Tatiany Shebanovej i prof. Jarosława Drzewieckiego. Stypendystka Rządu Polskiego z 2004-2006 oraz 2006-2008 roku.

Miho Kurihara jest laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Otrzymała liczne nagrody, m.in. nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie (2012).

W lutym 2015 roku została Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku, gdzie w latach 2008 do 2014 spełniała się jako nauczyciel w klasie fortepianu w PSM I i II st., SSM II st. oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka.

W latach 2014-2017 pracowała jako ekspert d.s. kultury polskiej w Instytucie Polskim w Tokio, gdzie brała udział w rozlicznych koncertach oraz imprezach kulturalnych jako pianistka i tłumacz.

W latach 2016-2018 wystąpiła z polskimi artystami oraz recitalami w Polsce i Japonii m. in. „Oblicze japońskiej kultury w jej współczesnej muzyce” (2018) i „Festiwal Młodych Muzyków” w Tokio (2017). W 2016 roku jako solista wystąpiła na koncertcie „Czarująca polska muzyka dla Ciebie” w Tokio z orkiestrą symfoniczną filharmonii Tama pod batutą Maestro Chikary Imamury.

W 2019 roku wraz z solistą ZPiT „Śląsk” Piotrem Niklem wystąpiła z cyklem koncertów z okazji jubileuszu stulecia oficjalnych stosunków polsko-japońskich. Koncerty te odbyły się w Polsce oraz Japonii i objęte były patronatami ministrów Spraw zagranicznych obu krajów. W tym samym roku otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Polskiej od Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, Narodowego Instytutu Kształcenia i Fundacji Muzyki Polskiej.

W 2021 roku uczestnicząc w spektaklu baletowym „IV Młody Duch Tańca” nawiązanym do obchodów 100. rocznicy przypłynięcia do Japonii polskich Dzieci Syberyjskich, wystąpiła z młodymi artystami z Europy i Japonii w scenach trzech miast w Polcse m. in. Teatrze Wielkim w Warszawie.

REPERTUAR

Fantazja na temat Sakura Sakura: Kozaburo Hirai
Fantazja-Impromptu cis-moll: Fryderyk Chopin

Księżniczka Mononoke: Joe Hisaishi, ar. Tadaomi Idogawa
Lento con gran espressione op. posth. cis-moll: Fryderyk Chopin

Podgórze wiatru z filmu Podniebna poczta Kiki: Joe Hisaishi
Lili i Jiji z filmu Podniebna poczta Kiki: Joe Hisaishi

Ścieżka wiatru z filmu Mój sąsiad Totoro: Joe Hisaishi, ar. Tadaomi Idogawa

Mazurki op. 30 (c-moll, h-moll, Des-dur, cis-moll): Fryderyk Chopin
Yagibushi: minyo* z pref. Gunma i Tochigi, ar. Takashi Obara

Polonez cis-moll op. 26: Fryderyk Chopin
Tom & Jerry Show: Hiromi Uehara

* jeden z rodzajów tradycyjnej muzyki japońskiej oraz ogólne określenie tradycyjnych pieśni i piosenek japońskich, które sięgają czasów starożytnych.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole