Sezon Kulturalny Polska–Rumunia 2024–2025

Wystawa Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski otwiera pierwszy w historii wspólny Sezon Kulturalny Polska–Rumunia 2024–2025

21 czerwca 2024 roku w Muzeum Narodowym Brukenthala w Sybinie (Rumunia) odbędzie się otwarcie wyjątkowej wystawy pt. Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski. Jest to prezentacja prac trzech artystów, którzy wywarli duży wpływ na polską kulturę i sztukę XIX i XX wieku: Andrzeja Wróblewskiego, Mieczysława Karłowicza i Leona Wyczółkowskiego. Ekspozycja, która w ubiegłym roku gościła w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, w Muzeum w Sybinie zaistnieje w nowej odsłonie. Jednocześnie jej wernisaż będzie inauguracją pierwszego w historii Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025, którego celem jest rozwój i zacieśnianie współpracy kulturalnej obu krajów. Hasło Sezonu to „Mamy wspólny język”. Wystawa potrwa do 1 września 2024 roku. Organizatorami wystawy są Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Muzeum Narodowe Brukenthala oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, we współpracy z rumuńskim Ministerstwem Kultury oraz Instytutem Polskim w Bukareszcie.

Wśród dzieł prezentowanych na wystawie Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski znajdują się: cykl tuszy Andrzeja Wróblewskiego (z lat 1952–53) z widokami Tatr – najwyższego masywu Karpat – oraz geometryczne abstrakcje artysty z 1948 roku, oryginalne odbitki górskich pejzaży Mieczysława Karłowicza oraz grafiki Leona Wyczółkowskiego z pierwszej dekady XX wieku, inspirowane estetyką japońską, w tym unikatowe odbitki próbne. Dzieła te łączy niezwykła umiejętność twórców przełożenia na język wizualny doznań wynikających z doświadczania gór. Zebrane na wystawie prace pochodzą z 8 zbiorów prywatnych, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Zdjęcia Mieczysława Karłowicza będzie można podziwiać dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, w którym są pieczołowicie przechowywane. Przedsięwzięcie kuratorują: prof. Anna Król, dr Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole