Tropem kota przez dzieje człowieka

Archeologiczne spotkanie dla rodzin

Muzeum Manngha zaprasza na niecodzienne warsztaty. Wraz z archeologami będziemy odkrywać dzieje kota: zobaczymy prawdziwe zabytki, posłuchamy o najstarszych kocich przodkach i odkryjemy fascynującą historię naszych ukochanych futrzaków. 31 lipca o godzinie 11.00 zapraszamy na archeologiczne spotkanie dla dzieci z rodzicami.

Ścieżki ludzi i kotów skrzyżowały się po raz pierwszy około 10 tysięcy lat temu na terenie Żyznego Półksiężyca i od tamtego momentu pozostają niemal nierozłączne. Niewiele jednak wiadomo na temat początków tej relacji. Jak ludzie udomowili koty? Skąd i jak koty pojawiły się w Europie Środkowej? Jaką rolę pełniły w życiu dawnych ludzi? Dlaczego w starożytnym Egipcie czczono kocie bóstwo? Czy starożytni Rzymianie traktowali koty jako zwierzęta domowe?

Te i inne ciekawe zagadnienia poruszą archeolodzy z krakowskiego stowarzyszenia edukacyjno-popularyzatorskiego Archeologia bez tajemnic. Opowiedzą o swojej pracy, przybliżą tajniki badań wykopaliskowych, przedstawią materiały dotyczące najstarszych kocich śladów. Dzieci wraz z opiekunami będą mogły poznać wspólną historyczną drogę kotów i ludzi przez dzieje oraz poznać ślady archeologiczne, jakie relacje tych gatunków pozostawiły w źródłach. Z pewnością nie zabraknie emocji!

Wydarzenie odbędzie się w sali wielofunkcyjnej Muzeum Manggha w niedzielę 31 lipca 2022 r. w godzinach 11.00–13.00  Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Archeo koty 31.07”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanych Uczestników. Liczba miejsc ograniczona.

Płatności za udział w wydarzeniu dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania. Koszt uczestnictwa dla jednej rodziny zawiera się w cenie biletu rodzinnego i wynosi 45 zł (opiekun + do 3 dzieci lub 2 opiekunów + do 2 dzieci). W ramach biletu przysługuje wstęp na wystawy muzealne (w tym wystawę Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu).

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsca, Uczestnicy zgadzają się na warunki opisane w regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole