VIII Spotkanie z cyklu „100 Artystek na 100”

W imieniu Organizatora mamy przyjemność zaprosić na VIII spotkanie autorskie z cyklu 100 Artystek na 100 w ramach Roku Kobiet z ASP. Gościem honorowym będzie Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Spotkanie będzie moderowane przez Jadwigę Rożek-Sieraczyńską.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda to wybitna scenograf filmowa i teatralna, autorka kostiumów do wielu filmów i przedstawień teatralnych, aktorka. Urodziła się 16 maja 1930 r. w Warszawie. Początkowo studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczęte studia kontynuowała w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskała dyplom na Wydziale Scenografii w pracowni Karola Frycza. Obecnie jest profesorką na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Scenografii.
Zachwatowicz zrealizowała ponad 150 scenografii do przedstawień teatralnych, opery i filmu, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Po ukończeniu ASP w Krakowie zaangażowała się do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Następnie związana była z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, z Teatrem Nowym w Zabrzu, oraz z Studenckim Teatrem Gliwice przy Politechnice Gliwickiej, gdzie zrealizowała jedną ze swoich najgłośniejszych scenografii – do Ślubu Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. Później Zachwatowicz pracowała w wielu polskich teatrach. Była scenograf w Teatrze Polskim w Warszawie (1962-1964), Teatrze Polskim we Wrocławiu (1965-1969, 1972-1974), Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1970-1971), Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1971-1974). W latach 1970-1999 pracowała w Starym Teatrze w Krakowie. Przygotowywała także oprawę plastyczną do spektakli m.in. Teatru Ludowego w Nowej Hucie, warszawskich teatrów Ateneum, Dramatycznego i Powszechnego oraz Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Współpracowała z wybitnymi reżyserami: Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzy Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Andrzejem Wajdą. Wiele scenografii przygotowała za granicą, w Paryżu, Buenos Aires, Moskwie, Krefeld w Niemczech Zachodnich, Zurichu, Ljubljanie, New Haven w Stanach Zjednoczonych, Monachium, Sofii, Trieście, Berlinie Zachodnim. Jako aktorka debiutowała w teatrze Tadeusza Kantora Cricot. Od 1957 r. występowała w kabarecie Piotra Skrzyneckiego Piwnica pod Baranami. Zrealizowała scenografie do filmów i spektakli Andrzeja Wajdy. Grała w Jego filmach: Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza, Panny z Wilka, Kronika wypadków miłosnych, Korczak, Pan Tadeusz, Katyń oraz zaprojektowała kostiumy do Wesela, Smugi cienia, Z biegiem lat, z biegiem dni..., Miłości w Niemczech, Biesów i Zemsty. Wraz z Wajdą jest fundatorką Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Krystyna Zachwatowicz angażowała się również w działalność polityczną i społeczną - w czasie okupacji należała do Szarych Szeregów, jako sanitariuszka i łączniczka harcerskiej poczty brała udział w powstaniu warszawskim. Od 1980 roku do wprowadzenia stanu wojennego brała udział w pracach Zespołu do spraw Kultury w Regionie Mazowsze NSZZ Solidarność oraz w Sekretariacie Funduszu Społecznego Solidarności. W czasie stanu wojennego działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Więźniom.

WSTĘP WOLNY
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole