Współczesna sztuka w Japonii: Między nowymi mediami a rzemiosłem

Czym jest dziś współczesna sztuka Japonii? Jak artyści – zarówno ci pochodzący z Japonii, jak i ci, którzy tworzą w jej kontekście – redefiniują znaczenie Wschodu i otwierają nowe przestrzenie dialogu kulturowego? W ramach wykładu towarzyszącego wystawie East-East przyjrzymy się, jak zmieniał się obraz sztuki Japonii od drugiej połowy XX wieku do dziś, badając, w jaki sposób lokalne narracje splatają się z globalnymi kontekstami i gdzie w tym dynamicznym procesie ujawnia się wyjątkowość współczesnej sceny artystycznej Japonii.

Szczególną uwagę poświęcimy pracom Artystów prezentowanych na wystawie, które podejmują tematy migracji, tożsamości, pamięci i relacji z naturą. Omówimy również twórczość najsłynniejszych japońskich artystów, takich jak Takashi Murakami, Yayoi Kusama i Yoshitomo Nara, ale przede wszystkim zastanowimy się, jak współczesna sztuka Japonii tworzy przestrzeń, w której Wschód sam opowiada swoją historię, redefiniując swoje miejsce w globalnym obiegu kultury.

Wykład poprowadzi dr Paweł Pachciarek – wykładowca akademicki, krytyk sztuki, japonista, niezależny kurator i czasem performer. Ukończył studia magisterskie na wydziale Neofilologii, specjalność: japonistyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień naukowy doktora obronił na Uniwersytecie Osakijskim na Wydziale Japońskiej Literatury, jego praca doktorska odnosi się do twórczości literackiej Yayoi Kusamy i jej związków ze sztuką.

W swojej pracy naukowo-badawczej skupia się głównie na problematyce z pogranicza komparatystyki literackiej, estetyki i historii sztuki. Przedmiotem jego badań są m.in. społecznie zaangażowane praktyki artystyczne, zagadnienia odnoszące się do pól krytyki społecznej w tym feminizmu, queer studies i historyczno-społecznych reinterpretacji.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń w dniu spotkania. Aby wziąć udział, prosimy o skierowanie się do holu głównego w Galerii Europa – Daleki Wschód. Koszt uczestnictwa: bilet wstępu według obowiązującego cennika. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania lub online.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej, uczestnik zgadza się na warunki opisane w Regulaminie.  
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole