Zapraszamy do zwiedzania muzeum w dniu 15 sierpnia w godzinach 10.00–18.00!
Wystawa

Imaginarium natury

Gmach główny
09.10.2022 - 26.02.2023

Kurator wystawy: Anna Król

Seitei Watanabe z kolekcji Muzeum Manggha

Dar Raymonda Milewskiego


Od lat Muzeum Manggha prezentuje wystawy przybliżające i odkrywające złożone relacje pomiędzy naturą i kulturą, pomiędzy różnymi tradycjami: japońską i zachodnią, badając ich nieoczywisty, inspirujący styk. Pokazy suiseki, bonsai, ikebany, międzynarodowe, problemowe wystawy o naturze, takie jak Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu (2016), stanowią ważną część tej refleksji. Planowana wystawa Watanabego Seiteia wpisuje się w nurt natury i będzie bezpośrednią kontynuacją cieszących się ogromną popularnością niedawnych ekspozycji Muzeum Manggha – wystaw – Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu (2021), czy też Poszukiwania botaniczne. Sztuka botaniczna XXI w. (2020–2021).

W styczniu 2022 roku Muzeum Manggha otrzymało cenną kolekcję obrazów, drzeworytów i albumów japońskiego twórcy Watanabego Seiteia zgromadzoną przez amerykańskiego kolekcjonera i botanika polskiego pochodzenia Raymonda Milewskiego. Ten niezwykły dar pozwoli zorganizować po raz pierwszy w Polsce wystawę Watanabego Seiteia. Wystawie towarzyszyć będzie katalog: pierwsza publikacja w języku polskim i angielskim o tym tak interesującym twórcy.

Watanabe Seitei (1851–1918) uchodzi za artystę, który pozostał wierny tradycjom sztuki japońskiej (stał się pierwszym malarzem nihonga – malarstwa w stylu japońskim), lecz w jego twórczości silnie zaznaczył się wpływ europejskiego malarstwa akwarelowego. Seitei to pierwszy japoński artysta, który pojechał do Europy w 1878 roku, aby świadomie studiować malarstwo i sztukę. Na wystawie światowej w Paryżu Watanabe Seitei otrzymał złoty medal.

Seitei znany był zarówno w Japonii, jak i na Zachodzie, jako malarz kwiatów i ptaków. Tworzył zwoje pionowe (kakemono) o stałych wymiarach 129 na 50 centymetrów, a jego trzy albumy barwnych drzeworytów: Seitei kachō-ga gafu (1890–1891), Kachō-ga gafu (1903) i Seitei kachō-ga gafu (1916) z mistrzowskimi, niemal werystycznymi wizerunkami ptaków, traw i kwiatów, wydane w dużym nakładzie, trafiły do wielu amerykańskich i europejskich kolekcji.

Wystawa tego niezwykłego daru stanie się zarazem pretekstem do zainicjowania cyklu prezentacji dawnej sztuki japońskiej z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego (depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie w Muzeum Manggha). Pierwszy pokaz rzemiosła artystycznego, drzeworytów i malarstwa z motywami roślinnymi odbędzie się w przestrzeni wystawy Watanabego Seiteia.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole