Wystawa

Inner Strength. The Women of Poland and Japan

Gmach główny, poziom -1
16.07.2021 - 19.09.2021

Wernisaż: 15.07.2021, 18.00

Kuratorki: Monika Brauntsch, Ewelina Skowrońska Koordynacja: Monika Pawłowska
Czy kobiety z Polski i Japonii są do siebie podobne? Jak zmienia się ich rola we współczesnym świecie i na czym polega ich „wewnętrzna siła”?

Na te pytania spróbowały odpowiedzieć polskie i japońskie ilustratorki w ramach organizowanego przez Fundację The Spirit of Poland projektu Inner Strength. The Women of Poland and Japan. Wystawę ich prac będzie można oglądać w dniach 16 lipca do 19 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Celem ekspozycji, jest przyjrzenie się roli i sposobom postrzegania kobiet w polskim i japońskim społeczeństwie.

Do udziału w projekcie zaproszone zostały artystki z Polski i Japonii. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną powstałe w ramach projektu grafiki, ilustracje i ceramika, jak również film pokazujący różne interpretacje i definicje wewnętrznej siły.

Prace pokazane na wystawie zbierają różne spostrzeżenia na temat bycia kobietą we współczesnym świecie. Artystki odsłaniają przez nami świat tradycji, przesądów, trudów życia codziennego czy pracy, pokazują jak działają, i co je motywuje. Poruszając problemy jakich doświadczają, obalają stereotypy i przypisane im społeczne role, dotykając bardzo aktualnych tematów.

„Na przestrzeni wieków kobiety niejednokrotnie musiały sięgać do jej pokładów w walce o równe traktowanie. Dlatego patrząc na przedstawione na wystawie prace, nasuwa się marzenie o świecie pełnym wrażliwości, intuicji, piękna i determinacji, w którym wewnętrzna siła wykorzystywana jest do kreacji i rozwoju” – mówi Ewelina Skowrońska, artystka wizualna i jedna z kuratorek wystawy.

Kuratorkami wystawy Inner Strength. The Women of Poland and Japan są Monika Brauntsch z Fundacji The Spirit of Poland oraz mieszkająca w Tokio polska artystka wizualna, Ewelina Skowrońska.

W wystawie biorą udział artystki z Polski: Basia Grzybowska Flores, Magda Pilaczyńska, Patrycja Podkościelny, Ewelina Skowrońska i Daria Solak oraz Japonii: Aona Hayashi, Hitomi Itoh, Aki Ishibashi, Noriyo Yoshida oraz Kolektyw MeMe (Hisae Maeda, Izumi Shiokawa i Chika Higashi).

Wystawa Inner Strength. The Women of Poland and Japan organizowana jest przez Fundację The Spirit of Poland i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Tokio. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Kansai Osaka 21st Century Association.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole