Wystawa

Kon-kon! – mistrzowie japońskiej książki obrazkowej

11.06.2019 - 21.07.2019

Wernisaż: 11.06.2019, 18.00

Organizator: Festiwal Literatury dla Dzieci
Kon-kon! – czyli dźwięk wydawany przez dobre lisy w japońskich legendach. Czy te magiczne lisy, zwane kitsune, istnieją naprawdę? Nie mamy takiej pewności, wiemy jednak, że dzieci swój pierwszy kontakt ze sztuką mają poprzez książki. Zamieszczone w nich ilustracje wpływają na kształt dziecięcej estetyki, wrażliwości i przede wszystkim – wyobraźni.

Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z perspektywy dziecka. W Polsce książki japońskich twórców stają się coraz popularniejsze.

Kon-kon! – mistrzowie japońskiej książki obrazkowej to wystawa prezentująca prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych, między innymi Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego, Gen-ichiro Yagyu i wielu innych.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci oraz studentów prowadzone przez Tarō Miurę i Katsumiego Komagatę.

Wydarzenie odbywa się w ramach 6. edycji Festiwalu Literatury Dla Dzieci, który potrwa w Krakowie w dniach 11 – 16 czerwca.

ORGANIZATOR

PATRON HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole