Wystawa

Moje Harajuku — Kraina fantazji

Gmach główny, poziom -1
7 - 12 lutego 2023

Autorka fotografii: dr Lily Adamowicz
Harajuku to zwyczajowa nazwa obszaru wokół stacji linii Yamanote okrążającej tokijskie centrum. Pomimo swojej powszechnej rozpoznawalności jako nazwa obszaru na mapie nie istnieje. Harajuku jest uznawane jako miejsce narodzin i rozwoju alternatywnej kultury młodzieżowej, szczególnie związanej z modą i muzyką, która zaczęła się tu kształtować już po II wojnie światowej.

Prezentowane zdjęcia powstały głownie w latach 2018–2019 podczas badań terenowych w Polsce i Japonii prowadzonych przez Lily Adamowicz do jej pracy doktorskiej dotyczącej Harajuku. Wystawa narodziła się dzięki współpracy z Masą Zazie Takakuwą, japońskim muzykiem i amatorskim fotografem. Tytuł wystawy Moje Harajuku odnosi się zarówno do założenia badań – obserwacji uczestniczącej i pogłębionych wywiadów – jak i samych zdjęć, których celem było ukazanie Harajuku z perspektywy uczestników, zarysowanie ich personalnych światów Harajuku, własnych fantazji, marzeń i opowieści. Ma to znaczenie szczególnie obecnie, kiedy Harajuku jako miejsce stało się wyłącznie symbolem kultury, która rozwija się na całym świecie, mocno w oparciu o internet, a tym samym na indywidualnym poziomie znaczeń w oderwaniu od fizycznej przestrzeni w Tokio.

Wcześniejsza odsłona pokazu odbyła się w Muzeum Azji i Pacyfiku w 2020 roku.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

9 lutego 2023 r., godzina 17.00, sala audiowizualna (poziom -1) – wykład Kraina marzeń Harajuku
zapisy: recepcja@manggha.pl; koszt udziału: 1 zł

AUTORZY POKAZU

Lily Klaudia Adamowicz – badaczka japońskiej popkultury, autorka książki Wizerunek mężczyzny w visual kei i współautorka Oblicza kawaii. Doktora nauk humanistycznych, stypendystka Japan Foundation w Kansai Language Institute w Osace i Nippon Foundation w Inter-University Japanese Language Center w Jokohamie. Jej artystycznym debiutem było współautorstwo wystawy Moja czerwona nić w Galerii i! w Krakowie w 2018 roku. Prywatnie nosi Lolita Fashion.

Masa Zazie Takakuwa – japoński muzyk pochodzący z Jokohamy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat, gra również na gitarze i pianinie. Miłośnik przyrody, hobbistycznie zajmujący się fotografią ptaków drapieżnych i owadów, a tym razem również Harajuku.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole