Kultura inspirująca 2022
Aktualizacja z dnia 6.05.2022
Muzeum Manggha od czterech lat działa na rzecz przypominania i popularyzacji historii i idei solidarności społecznej związanej z losami Dzieci Syberyjskich. Muzeum od 2018 roku jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży Sen o Japonii, którego zadaniem jest popularyzacja tej historii wśród najmłodszego pokolenia. W 2020 r. przygotowana została wystawa online podsumowująca ten konkurs. W tym samym roku została wydana publikacja prof. Wiesława Theissa o historii dzieci syberyjskich oraz książka dla dzieci autorstwa wicedyrektor Muzeum Manggha Katarzyny Nowak. Zespół Muzeum Manggha uczestniczył w międzynarodowych konferencjach poświęconych losom dzieci syberyjskich prezentując działania i dokonania Muzeum Manggha na tym polu.
W dotychczasowych projektach z Muzeum współpracowali Ambasada Japonii w Polsce, Ambasada Polski w Tokio, Instytut Polski w Tokio, Social Welfare Corporation Fukudenkai Tokyo, Muzeum Portu Humanitaryzmu w Tsurudze oraz Konsul Honorowy Japonii w Krakowie.
W roku 2022 rok planowane jest umieszczenie tablicy upamiętniającej historię dzieci syberyjskich na murach Muzeum Manggha oraz międzynarodowa konferencja.
Projekt poświęcony jest niezwykłej historii dzieci syberyjskich uratowanych przez Japoński Czerwony Krzyż. Opowieść o zawierusze wojennej i wyjątkowym poświęceniu, o wrażliwości na biedę, choroby i głód, które dotknęły najmłodszych.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy współpracy z dziewięcioma zaproszonymi polskimi artystami młodego pokolenia stworzy wystawę, która zaprezentowana zostanie w Muzeum Portu Humanitaryzmu w Tsurudze w 2022 r. Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczna polsko-japońska publikacja zawierająca reprodukcje portretów wraz z historiami dzieci oraz wyjaśniać będzie historyczne tło.
Aktualizacja 11.10.2022
Wielkimi krokami zbliża się listopad, a wraz z nim wystawa SPOTKANIA organizowana przy współpracy Muzeum Portu Humanitaryzmu w Tsurudze z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystawa opowie historię o zawierusze wojennej i wyjątkowym poświęceniu, o wrażliwości na biedę, choroby i głód, które dotknęły najmłodszych – losach repatriowanych w latach 1919–1923 Dzieci Syberyjskich.
Opowieść zostanie przekazana przez dziewiątkę polskich artystów młodego pokolenia. Pierwszą z nich jest Natalia Buchta Stochel, koordynatorka wystawy z ramienia Muzeum Manggha. Natalia jest animatorem kultury, magistrem sztuki, pedagogiem i malarką. Swoje wykształcenie pobierała na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Malarstwa. To także autorka wielu warsztatów opartych na treningu twórczości i rozwoju wyobraźni. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych oraz w Muzeum Manggha, gdzie koordynuje pracę zespołu edukacyjnego, tworząc autorskie scenariusze i aranżacje wystaw oraz projekty programów edukacyjnych. W ramach projektu SPOTKANIA, oprócz nadzorowania pracy pozostałych artystów, stworzy część portretów.



Drugą artystką podejmującą się niełatwego zadania zobrazowania historii 877 polskich dziewcząt i chłopców repatriowanych w latach 1919–1923 z Syberii oraz Mandżurii jest Sylwia Rams. W latach 2015–2020 studiowała Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Zajmuje się malarstwem figuratywnym, pracuje w technice olejnej opierając się na obserwacji rzeczywistości. Koncentruje się na realistycznym podejściu do bardzo intymnych portretów i autoportretów. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a także zdobyła pokaźną liczbę wyróżnień, m.in. wyróżnienie honorowe jury PROMOCJE 2021, Galeria Sztuki Legnica (2021), udział w projekcie Exquisite corpse now – snehta residency Ateny (2021), czy też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Młoda Polska (2021).
Trzecia artystką współpracująca przy wystawie jest Paulina Paździera. Studia na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ukończyła z wyróżnieniem w pracowni linorytu u prof. Jana Bujnowskiego (2011). W twórczej pracy posługuje się rysunkiem, obiektem znalezionym, fotografią i ilustracją. Obecnie realizuje się w ilustracji i projektowaniu książek. Paulina w 2017 podjęła się współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie zetknęła się z tematem losów Dzieci Syberyjskich, co stało się wspaniałą okazją do rozpoczęcia kolejnych projektów traktujących o tej historii. Na zlecenie Muzeum Manggha opracowała graficznie, m.in.. książkę Przez Japonię do Polski. O dzielnych dzieciach z Syberii autorstwa Katarzyny Nowak – wicedyrektor muzeum. Naturalnym więc stało się zaproszenie do stworzenia portretów dziecięcych, wizerunków opiekunów oraz osób zaangażowanych w niesienie pomocy w trakcie wydarzeń w latach 1919–1923.


Do współpracy zaproszony został także Bartek Górny, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w 2011 r. w I pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. Mimo tego, że studiował Malarstwo i uznaje to medium za szczególne i podstawowe, zajmuje się również rzeźbą, instalacją, wideo oraz dźwiękiem. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce (m.in. Cracow Art Week, Copernicus Festiwal, BWA Bielsko Biała, Wrocław) i za granicą (Co.galerie Paryż, Force Field podczas 58 Biennale Sztuki w Wenecji, Volta 8 w Bazylei) oraz wystaw indywidulanych w Polsce (Galeria Program w Warszawie, CSW Solvay Kraków, Fundacja Rodziny Staraków, Spectra Art Space, Warszawa).



Kolejną artystką pracującą przy projekcie jest Aleksandra Bociańska, urodzona w 1997 roku w Radomsku. W 2017 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obecnie studentka V roku w pracowni malarstwa prof. Adama Brinckena oraz pracowni rysunku dr hab. Rafała Borcza. Laureatka konkursu CALL4 ARTS 2021 organizowanego przez Fundację 4Style. Wybrane wystawy: wystawa pokonkursowa CALL4 ARTS 2021, Galeria Dystans, Kraków 2021; Uważaj, niech tylko mój terapeuta to usłyszy!, Galeria Podbrzezie, Kraków 2021; Wkraczając w pustkę, Punkt Docelowy, Kraków 2021; Myślą Mową Obrazem, Galeria Pryzmat, Kraków 2021.



W grupie artystów znalazł się również Marcin Czaja, artysta urodzony w 1983 r. w Częstochowie. Studiował na Akademii im. Jana Matejki w Krakowie, na wydziale Malarstwa, gdzie obecnie pracuje jako adiunkt w pracowni malarstwa pod kierownictwem prof. Mirosława Sikorskiego. Dyplom magistra obronił w 2011 roku, w pracowni prof. Jacka Waltosia. Zajmuje się malarstwem monumentalnym, rysunkiem oraz grafiką projektową.
Ostatnimi artystami, którzy prezentują swoje prace podczas projektu wystawy SPOTKANIA są:
Anna Wardęga-Czaja, artystka, urodzona w 1997 r. w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom magisterski obroniła w 2021 roku, w pracowni prof. Mirosława Sikorskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, malarstwem monumentalnym oraz ilustracją.
Jan Podgórski, artysta, urodzony 1987 roku w Kielcach. W latach 2006 / 2011 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2015 roku uzyskał stopień doktora sztuki na macierzystej uczelni. Pracuje jako adiunkt w pracowni Rysunku i Malarstwa dla studentów I roku na Wydziale Malarstwa Krakowskiej ASP. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz ilustracją książkową. Ponadto jest autorem wielu projektów malarstwa ściennego. Przez wiele lat zajmował się również concept artem na potrzeby realizacji gier i animacji.
Zuzanna Pieczyńska, artystka, urodzona w 1994 roku w Gdańsku. Stypendystka wymiany programu Erasmus+ na Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi w Stambule. Dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie obroniła w roku 2021 w pracowni prof. Zbigniewa Bajka. Jej specjalnością są portrety, w których stara się oddać głębię psychologiczną swoich bohaterów. Fascynuje ją odkrywanie twarzy na nowo, poprzez przenoszenie jej na płótno. W roku 2021 zrealizowała projekt malarski na temat zaginięć, we współpracy z Fundacją Itaka.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca.