Kultura inspirująca 2022

Muzeum Manggha od czterech  lat działa na rzecz przypominania i popularyzacji historii i idei solidarności społecznej związanej z losami Dzieci Syberyjskich. Muzeum od 2018 roku jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży Sen o Japonii, którego zadaniem jest popularyzacja tej historii wśród najmłodszego pokolenia. W 2020 r. przygotowana została wystawa online podsumowująca ten konkurs. W  tym samym roku została wydana publikacja prof. Wiesława Theissa o historii dzieci syberyjskich oraz książka dla dzieci autorstwa wicedyrektor Muzeum Manggha Katarzyny Nowak. Zespół Muzeum Manggha uczestniczył w międzynarodowych  konferencjach poświęconych losom dzieci syberyjskich prezentując działania i dokonania Muzeum Manggha na tym polu.

W dotychczasowych projektach z Muzeum współpracowali Ambasada Japonii w Polsce, Ambasada Polski w Tokio, Instytut Polski w Tokio, Social Welfare Corporation Fukudenkai Tokyo, Port of Humanity Tsuruga Museum oraz Konsul Honorowy Japonii w Krakowie.

W roku 2022 rok planowane jest umieszczenie tablicy upamiętniającej historię dzieci syberyjskich na murach Muzeum Manggha oraz międzynarodowa konferencja.

Projekt poświęcony jest niezwykłej historii dzieci syberyjskich uratowanych przez Japoński Czerwony Krzyż. Opowieść o zawierusze wojennej i wyjątkowym poświęceniu, o wrażliwości na biedę, choroby i głód, które dotknęły najmłodszych.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy współpracy z dziewięcioma zaproszonymi polskimi artystami młodego pokolenia stworzy wystawę, która zaprezentowana zostanie w Port of Humanity Tsuruga Museum w 2022 r. Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczna polsko-japońska publikacja zawierająca reprodukcje portretów wraz z historiami dzieci oraz wyjaśniać będzie historyczne tło.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole