Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata

W ramach cyklu Krakowskie spotkania ze sztuką świata zapraszamy serdecznie na promocję książki Kiry Banasińskiej Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata w tłumaczeniu i opracowaniu dr Małgorzaty Reinhard-Chlandy. Będziemy mieli przyjemność spotkania z dr Chlandą i możliwość zapytania o szczegóły związane z życiem i twórczością Kiry Banasińskiej.

Kira Banasińska z domu Ćwirko-Godycka (Witebsk 1899 – Hajdarabad 2002) była malarką, fotografką, zajmowała się filmem, projektowała i wytwarzała zabawki i pomoce szkolne. Przeżyła długie, fascynujące, pełne niebezpieczeństw życie, rozpięte między Syberią w przedrewolucyjnej i rewolucyjnej Rosji, Mandżurią, Japonią i Indiami, spędzając w odrodzonej Polsce zaledwie kilka lat. Jako żona polskiego konsula Eugeniusza Banasińskiego w Bombaju i przedstawicielka Czerwonego Krzyża odegrała wybitną rolę w niesieniu pomocy tysiącom polskich uchodźców, którzy przybyli ze Związku radzieckiego do Indii, w tym zwłaszcza dzieciom, organizując transporty z Aszchabadu do Bombaju. Stąd jej Autobiografia jest jednym z ważniejszych świadectw polskich losów i historii XX wieku. Jest też przyczynkiem do dziejów sztuki polskiej, przywołując mało znane fakty dotyczące wystaw Kiry Banasińskiej w Polsce międzywojennej, recepcji jej twórczości malarskiej i życia artystycznego.

dr Małgorzata Reinhard Chlanda – historyczka sztuki, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych ze sztuką XIX i XX wieku. Jest autorką publikacji dotyczących twórczości artystów polskich związanych z Indiami – Stefana Norblina oraz Kiry Banasińskiej, której Autobiografię przełożyła z języka angielskiego i opatrzyła wstępem.

Na spotkanie zapraszamy w trzeci poniedziałek miesiąca, 18 lutego 2019, o godzinie 17.00, do głównego budynku Muzeum Manggha.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole