Between Words, Between Movements. Trasa performatywna

W niedzielę, 14 maja o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wydarzenie obejmujące pokazy performatywne. Działania zostaną zaprezentowane w ramach wyznaczonej trasy. 
Wydarzenie towarzyszy XII edycji Cracow Art Week KRAKERS i nawiązuje do tegorocznego hasła: Art always wins! / Sztuka zawsze zwycięża!

W projekcie wezmą udział kobiety, które w swojej praktyce twórczej korzystają z form wypowiedzi obejmujących akty performatywne, zdarzenia artystyczne, pokazy intermedialne, praktyki taneczne i choreograficzne. Istotnym aspektem przedsięwzięcia jest poszerzenie pola strategii twórczych, wskazanie świeżego spojrzenia na sztukę, szukanie uniwersalnego języka w silnie zindywidualizowanych postawach artystycznych. Działania te mają mieć charakter inkluzywny, a ich celem jest budowanie otwartości wobec różnych postaw, praktyk i narracji, pokazując, że mimo różnic możemy mówić jednym głosem, a sztuka zawsze zwycięży. 

Iga Maria Szczepańska, wykorzystując pszenicę z rodzinnych stron, akcentuje swoją tożsamość, a przede wszystkim bada i odzyskuje reprezentację kobiecego ciała. Swoją obecność konfrontuje z publicznością, włączając ją w dialog pomiędzy ciałem, naturą a zewnętrznym spojrzeniem. Wątek zbóż pojawia się także w pracy Marty Romankiv. Artystka zaprasza do wspólnego posiłku, odnosząc się do zeszłorocznych wydarzeń w Ukrainie, do własnych korzeni i tożsamości narodowej. Do natury, języka i ucieleśnienia wyobrażeń odnosi się działanie Moniki Kiwak, która zanurzy się w basenie* z wodą… wyobrażoną. To, co wyimaginowane – przemieni się w słowa; to, co niewypowiedziane – w gest i w poruszenie ciała. Ola Capiga-Łochowicz wykorzystuje w swojej praktyce taniec butō jako medium psychoterapeutyczne. W ramach pokazu w czasie tegorocznego Cracow Art Week KRAKERS włączy element kultury japońskiej w całość performatywnej opowieści i dryfując na pograniczu ruchu i bezruchu, będzie eksplorować połączenia pomiędzy ciałem i umysłem. W stroju inspirowanym japońskim kimonem** wykona performance także Joanna Pawlik. Artystka poprzez swoje działanie bada ograniczenia ludzkiego ciała i mówi w imieniu tych, którzy wciąż mierzą się z niepełnosprawnością, własnym wstydem czy zewnętrznymi barierami. 

Between Words, Between Movements to opowieść o samostanowieniu i zaznaczaniu swojej obecności. Oddanie głosu ma tutaj charakter wielowymiarowy – znajduje odzwierciedlenie w słowach, w gestach, w ruchu, w działaniu. Tym, co splata wykonywane przez artystki działania, jest próba szukania tożsamości i zmierzenia się z własnym ciałem wobec wymagań czy wykluczeń na tle społeczno-kulturowym. Chociaż każda z prezentacji będzie operować innym systemem językowym, ich wspólny mianownikiem będzie język sztuki opierający się na ruchu i na fizycznej obecności artystek, definiowany w tym kontekście jako uniwersalny i przekraczający wszelkie podziały.  
  
* Rzeźba Aiko Miyawaki przed budynkiem Muzeum Manggha. 
** Strój, w którym wystąpi Joanna Pawlik, został zaprojektowany przez Antoninę Kondrat. Pozostałe elementy stylizacji są koncepcją Joanny Pawlik.  
  
ARTYSTKI
Ola Capiga-Łochowicz 
Monika Kiwak 
Joanna Pawlik 
Marta Romankiv 
Iga Maria Szczepańska 
  
KURATORKA
Aleksandra Sikora 
  
Wstęp na wydarzenie w cenie 2 zł (płatne w kasie), nie obowiązują zapisy. Wydarzenie przeznaczone dla widzów dorosłych.   

Niebawem w wydarzeniu i na stronie internetowej opublikowana zostanie mapa z kolejnością i lokacją działań, według której prosimy poruszać się po trasie performatywnej.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole