Być samym czystym patrzeniem. Miłosza spotkania ze Wschodem

Z okazji 110. rocznicy urodzin Czesława Miłosza i 30. rocznicy opublikowania przez noblistę tomiku pod tytułem Haiku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na na cykl spotkań podejmujących nowe, interesujące spojrzenie na dorobek Miłosza: przypomnienie jak wiele jego poezja zawdzięcza dalekowschodniej estetyce i buddyjskiej refleksji, co stanowi z kolei inspirację dla dzisiejszego czytelnika.  W ramach projektu zapraszamy do rozmów znawców twórczości Miłosza, jego przyjaciół, poetów, badaczy buddyzmu i japońskiej sztuki, a także osoby, których życie może być przykładem harmonijnego istnienia, a może, wręcz przeciwnie – braku istnienia podziałów na kultury Zachodu i Wschodu.

19 października, godzina 18.00

Wernisaż wystawy rysunków Andrzeja Dudzińskiego Haiku Miłosza i Dudzińskiego i spotkanie z Andrzejem Dudzińskim, redaktorem Jerzym Illgiem oraz dyrektor Muzeum Manggha Bogną Dziechciaruk – Maj.

Wystawa czynna do 21 listopada 2021 roku

24 października, START: godzina 15.00

Spotkanie 1   Miłosz i buddyzm
Ireneusz Kania
Przemysław Skrzyński

Spotkanie 2   Buddyzm i Miłosz
Prof. Jerzy Jarniewicz
Prof. Daniel Kalinowski

Spotkanie 3   Miłosz i haiku
Dr hab. Prof. IBL PAN Beata Śniecikowska
Lidia Rozmus
Prowadzenie: Katarzyna Nowak

ZAPISY

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wysłanie zgłoszenia udziału na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Miłosza spotkania ze Wschodem 24.10”. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz nazwę wykładu, w którym pragnie się uczestniczyć. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie na numer 12 267 27 03. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Na wszystkie spotkania obowiązuje wstęp wolny.

O PRELEGENTACH

Ireneusz Kania

Tłumacz i poliglota, autor przekładów z zakresu eseistyki, literatury pięknej i religijnej z kilkunastu języków – w tym z języków romańskich, a także sanskrytu, tybetańskiego i pali. Specjalista w dziedzinie buddyzmu. Zapalony cyklista, uprawia też podnoszenie ciężarów.

Prof. Jerzy Jarniewicz
Filolog angielski, krytyk literacki, poeta i tłumacz. Znawca poezji amerykańskiej i badacz kontrkultury lat 60.

Prof. Daniel Kalinowski
Filolog polski, literaturoznawca, poeta. Badacz literatury kaszubskiej, żydowskiej oraz motywów buddyjskich w kulturze polskiej.

Dr hab. Prof. IBL PAN Beata Śniecikowska
Polonistka i historyczka sztuki, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN. Bada nowoczesną literaturę i sztuki wizualne, a także związki kultury europejskiej z Dalekim Wschodem.

Lidia Rozmus
Artystka (sumi-e, haiga) i poetka haiku.


Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń . Rezerwując miejsce Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

Uwaga: Uczestnik wydarzenia/opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na zajęcia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest/jego podopieczny nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia COVID-19 do 14 dni od daty wydarzenia uczestnik/opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha na adres mailowy muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia uczestnika jest dostępny do wglądu tutaj; wzór oświadczenia opiekuna uczestnika tutaj. Wydruki oświadczenia będzie można uzyskać również w dniu wydarzenia od pracownika recepcji muzealnej.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole