Chora tancerka – święta księga butoh

„Chora tancerka” – „święta księga butoh” w Krakowie. Premiera z udziałem Tomomi Tanabe i Takao Kawaguchiego.

Gdy zrobisz zaledwie krok w kierunku „Chorej tancerki” (Yameru maihime), wchłonie Cię labirynt słów. „Zachowaj ten strach w sobie i pielęgnuj go” powiedział kiedyś twórca butoh, Tatsumi Hijikata do tancerki Tomoni Tanabe, dla której słowa te stały się wskazówką na całe życie.

Wiele lat później, właśnie ona poprosiła performera, Takao Kawaguchiego, by razem z nią podjął się pracy nad „świętą księgą butoh”.

Tekst Hijikaty jest tajemniczą i zmysłową podróżą po zakamarkach pamięci artysty. Takao Kawaguchi ucieleśnia jego doświadczenia pracując w dużej mierze w oparciu o słynne notacje choreograficzne Hijikaty - butoh-fu; słowa, które przywołują obrazy przenikające wszystkie zmysłowe obszary tancerza. Akcja spektaklu toczy się na macie tatami, intymnym, prywatnym, najmniejszym zakątku wszechświata. Substancje i byty z przeszłości przenikają się z symbolami codzienności. Używając słowa „tatami” jako kompasu, dwoje podróżników eksplorując lekcje „chorej i słabej księżniczki” zabierze Cię w „nieznaną nikomu ciemność; ku początkowi i oczyszczeniu”. Witaj w świecie „Chorej tancerki”!
           

Choreografia, koncepcja, taniec: Tomomi Tanabe, Takao Kawaguchi
Tekst: Tatsumi Hijikata, Yameru maihime (The Ailing Dance Mistress)
Tłumaczenie na język angielski: Takao Kawaguchi & Jonathan M. Hall
Dźwięk: Tsubasa Wada
Kostiumy: Noriko Kitamura
Światło i management: Yurika Kuremiya  

Organizator: fundacja Pompka, BUTOHSFERA

Bilety: 35,- zł
Bilety do nabycia w kasach Muzeum Manggha od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.30.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole