Czy można usłyszeć tkaninę? – spotkanie z Piotrem Madejem wokół prac z serii „Rewers” Pawła Bownika

23 lipca podczas ostatniego dnia wystawy Bownik. Podszerstek zapraszamy na spotkanie Czy można usłyszeć tkaninę? z Piotrem Madejem, które odbędzie się o godzinie 16.00 w przestrzeni ekspozycji. Wydarzenie skupi się na cyklu fotografii Rewers Pawła Bownika.

Piotr Madej zainspirowany tematem projektu „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik”, w którym chciał wziąć udział, zadał sobie pytanie, czy można wykorzystać tkaninę jako źródło dźwięku? Interesowało go podejście nieoczywiste, odmienne od akustycznego. Jego celem było uzyskanie dźwięku wynikającego z faktury splotu.

Istnieją instrumenty elektroniczne, które posługując się obrazem różnych powierzchni 3D, modelują falę dźwiękową na podstawie ich przekroju. Piotr Madej zaadaptował ten pomysł, uzyskując trójwymiarowy obraz fragmentu powierzchni tkaniny przy pomocy mikroskopu USB. Ostatecznie jego instrument analizuje powierzchnię tkaniny na kilka różnych sposobów. Uzyskane w ten sposób dane sonifikuje w czasie rzeczywistym. Stanowią one bogate źródło materiału, z którego można zbudować utwór muzyczny.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Spotkanie z P. Madejem 23.07”. W treści należy podać: imię i nazwisko. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Koszt uczestnictwa w ramach biletu wstępu według obowiązującego cennika. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.

Piotr Madej – artysta mediów, kompozytor i realizator dźwięku, członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, członek artystycznego kolektywu naukowo-badawczego GrupLab, podwójny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2017 i 2019, związany z festiwalem Audio Art Fesival, galerią APTEKA Janicki Gallery, współpracuje także z Krakow Film Klaster oraz festiwalem Etiuida & Anima.
Ukończył kierunek Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej na ASP w Krakowie. Pracuje jako asystent w pracowni Audiosfery na Wydziale Intermediów, prowadzonej przez prof. dr hab. Marka Chołoniewskiego.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole