Docenić zmyślność: Metis jako architektka (o wiedzy ucieleśnionej)

19 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura. Prelegentem będzie Ewa Klekot.

W czasach kiedy Nagrody Pritzkera dostają projektanci zajmujący się adaptacjami, które mają na celu podnoszenie standardu życia w wielorodzinnych blokach, to Metis (bogini wiedzy ucieleśnionej) naprawdę powinna być architektką. Przecież Metis jako wiedza polega przede wszystkim na wrażliwości na zmianę i błyskawicznej reakcji. A w społeczeństwie ryzyka to bardzo ważne umiejętności. Poza tym Metis – jak woda – dopasowuje się do sytuacji i jest zaprzeczeniem sztywnej, z góry narzuconej formy. I jest nieskalowalną wiedzą, której nie można wyabstrahować z ciała, pozwalającą kontrolować bardzo niewielki wycinek rzeczywistości. Wiedzą, którą doceniamy w sytuacji, gdy uznajemy się za słabszych od przeciwnika.

Ewa Klekot – antropolożka i tłumaczka, wykłada w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego i School of Form w Poznaniu. Zajmuje się antropologicznymi badaniami dziedzictwa i muzeum, a także antropologią dizajnu i sztuki, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, materialnością rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny, oraz zagadnieniami społecznie różnicującego potencjału sztuki (kicz). Członkini rady redakcyjnej „Ethnologia Europaea”. W 2021 roku ukazała się jej książka Kłopoty ze sztuką ludową (wyd. Słowo / Obraz Terytoria).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na limit osób obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: recepcja@manggha.pl.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsce Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole