Dyskusja wokół książki Izy Chruślińskej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”
Zapraszają Fundacja Kyoto – Kraków oraz Krakowskie Koło Związku Ukraińców w Polsce
21 czerwca, godz. 18.00
Sala wielofunkcyjna Muzeum Manggha
21 czerwca, godz. 18.00
Sala wielofunkcyjna Muzeum Manggha
W dyskusji udział wezmą: Iza Chruślińska, Piotr Tyma
Prowadzenie: Anna Mateja
Ze wstępu Pawła Smoleńskiego: „Lektura tej książki staje się wyprawą o wiele głębszą i pełniejszą, niż inne podejmowane wcześniej, w ukraińsko-polski świat, w której wnikliwie i poruszająco rozmawiają Piotr Tyma i Iza Chruślińska, stwarzając Ukraińcom w Polsce, rzadką, możliwość opowiedzenia o sobie z perspektywy własnej społeczności.”
Podczas dyskusji zostaną poruszone m.in. następujące kwestie:
- Ukrainiec z Polski, czyli kto? Co składa się na tożsamość tej mniejszości? Religia, historia kraju/krajów – Polski i Ukrainy? A może to osobisty wybór osób, które nie chcą tracić swojej osobności/odmienności?
- W jaki sposób trauma akcji Wisła zdradza swoje nieprzepracowanie? Tak po stronie polskiej, jak ukraińskiej. W jaki sposób opowieść o tym wydarzeniu powinna być prowadzona, żeby nie budziła resentymentów u żadnej z zainteresowanych stron?
- Na ile najnowsza historia – tworzenie Solidarności, budowa wolnej Polski – przyczyniły się do emancypacji osób narodowości ukraińskiej w Polsce?
- W jaki sposób Ukraińcy z Polski stają się zakładnikami historii polsko-ukraińskiej i historii w Ukrainie?
- „Tymczasem nadszedł 24 lutego 2022 roku i eskalacja wojny rozpętanej przez Rosję w Ukrainie” – napisał niedawno zmarły Paweł Smoleński we wstępie do książki. „Można powiedzieć, że Ukraińcy toczą ją za waszą i naszą wolność. Z tego powodu warto przemyśleć sprawy, od których dotąd się uciekało i zrewidować przekonania pozornie oczywiste”. Od czego uciekaliśmy i co tylko pozornie było oczywiste? Na ile niewidzialność Ukraińców w powojennej Polsce przyczyniła się nie tylko do utrwalenia stereotypów, ale powstania lekceważącego stosunku do współczesnych Ukrainek/Ukraińców, którzy pojawili się w Polsce po 1989 roku?
- Czy wojna w Ukrainie jest okrutnym, ale jednak nowym otwarciem w relacjach Polaków i Ukraińców? Jak zmieniła ona Ukraińców z Polski?
- Czy za sprawą ostatnich wydarzeń kontakty polsko-ukraińskie mają szansę przestać być „sprawą beznadziejną”? Jaką przyszłość przed nami?
Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą wydało gdańskie wydawnictwo Słowo/obraz terytoria wraz z Fundacją Terytoria Książki. Patronaty medialne nadały: Radio TOK Fm, Przegląd Polityczny, portal NEW oraz Nasze Słowo.
Iza Chruślińska – publicystka, od drugiej połowy lat 90. XX wieku działa na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, promocji Ukrainy w Polsce, mniejszości ukraińskiej, związana ze środowiskiem Związku Ukraińców w Polsce, kijowskim środowiskiem „Ducha i litery”, publikuje w prasie, autorka książek poświęconych tematyce ukraińskiej i relacji polsko-ukraińskich wydanych w Polsce i Ukrainie, w tym: Ukraiński palimpsest. Rozmowy z Oksaną Zabużko (2013) oraz Zrozumieć Ukrainę. Rozmowy z Jarosławem Hrycakiem (2009 i 2022). Członkini ukraińskiego oddziału PEN Club.
Anna Mateja – dziennikarka i publicystka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1996–2008 była redaktorką „Tygodnika Powszechnego”. Jest współpracowniczką miesięcznika „Znak”. Wydała między innymi Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza oraz opracowała trzytomową edycję Pism wybranych Jerzego Turowicza. Laureatka nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii wywiad (2007).
Piotr Tyma – wieloletni lider mniejszości ukraińskiej w Polsce, prezes Związku Ukraińców w Polsce (2006–2021), historyk z wykształcenia, członek Komisji Praw Człowieka Światowego Kongresu Ukraińców oraz Komisji Wspólnej Rządu Mniejszości Narodowych i Etnicznych, autor reportaży telewizyjnych poświęconych tematyce polsko-ukraińskiej, współautor z Izą Chruślińską dwóch książek: Wiele twarzy Ukrainy (2005) oraz Diałohy porozuminnia. Pro ukrajinśko-jevrejśki vzajemyny (Kijów 2010).