Heiwa Matsuri – Festiwal Pokoju z kimonami w tle

„Heiwa Matsuri” można przetłumaczyć jako Festiwal Pokoju, a jego celem jest promowanie idei pokoju za pośrednictwem wafuku, czyli japońskich strojów. Kimono, yukata, haori, a nawet wachlarz mogą się stać w tym dniu elementem łączącym wielbicieli Japonii wokół wspólnego celu i nieść przesłanie pokoju na świecie.

Zachęcamy, by wykorzystać tę okazję, założyć kimona i yukaty, które z pewnością z powodu pandemii niebyt często miały okazję ujrzeć światło dzienne, a także by wyciągnąć z szaf inne elementy japońskiego stroju i z ich udziałem dołączyć do polskiej edycji Heiwa Matsuri.

Inicjatorką Festiwalu Pokoju jest Mayu Ogawa, młoda, przedsiębiorcza Japonka, która dzięki swojej ponad jedenastoletniej działalności biznesowej i społecznej przed wybuchem pandemii niemal co miesiąc podróżowała, odrywając kultury z różnych zakątków świata. Szczególnie zafascynowali ją członkowie afrykańskiej subkultury sapeurs, protestujący przeciwko wojnie poprzez noszenie kolorowych, eleganckich i krzykliwych strojów, których nie chcą zabrudzić. Zainspirowana wykorzystaniem strojów do propagowania pokoju, sama postanowiła przenieść tę ideę na grunt kultury Japonii.

W 2021 roku Heiwa Matsuri odbędzie się 19 września, a więc w niedzielę tuż przed Międzynarodowym Dniem Pokoju (wypadającym 21 września). Choć festiwal w tym roku odbywa się po raz pierwszy, przygotowania do niego trwają od wczesnej wiosny, a swoje odsłony będzie miał zarówno w kilkunastu prefekturach Japonii, jak i wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce.

Polska edycja odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie. Dzięki uprzejmości Muzeum będzie to miła okazja nie tylko do założenia wafuku, ale i do spotkania w wyjątkowym miejscu, wspólnych rozmów przy czarce herbaty oraz zwiedzenia pięknych wystaw trwających w Muzeum. Podczas wydarzenia połączymy się także za pośrednictwem aplikacji Zoom z siedzibą główną festiwalu w Japonii, aby porozmawiać z organizatorami i opowiedzieć im o naszym wydarzeniu. Po zakończeniu rozmowy zaprosimy uczestników do bezpłatnego zwiedzenia wystaw w Muzeum Manggha. Jeśli pogoda nam dopisze, spotkanie chcielibyśmy zakończyć spacerem po krakowskim Starym Mieście.
Anna Bielak
Koordynatorka polskiej edycji Heiwa Matsuri

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Rejestracja na wydarzenie odbywa się drogą mailową pod adresem anna.bielak@kimonoteka.pl – aby zgłoszenie mogło być uznane za ważne, prosimy koniecznie o zawarcie w zgłoszeniu trzech istotnych kwestii organizacyjnych:

„Potwierdzam, że w dniu wydarzenia (19.09.2021) będę w pełni zaszczepiona/y i zgadzam się okazać aktualny certyfikat w recepcji Muzeum Manggha”

Warunkiem udziału w spotkaniu jest posiadanie certyfikatu poświadczającego pełne zaszczepienie przeciwko wirusowi Covid-19 .

„Wyrażam zgodę na udostępnienie swojego wizerunku organizatorom i wykorzystanie go oraz publiczne udostępnianie w materiałach dotyczących Heiwa Matsuri” 

Przebieg wydarzenia będzie rejestrowany na zdjęciach i materiałach filmowych, które zostaną udostępnione także organizatorom w Japonii i będą wykorzystywane w materiałach dotyczących Heiwa Matsuri, m.in. w mediach społecznościowych oraz dokumencie filmowym na temat festiwalu.

„Na spotkanie zamierzam założyć (…)”

Jako że myślą przewodnią spotkania jest japoński strój jako symbol pokoju, proszę napisać, jaki element japońskiego stroju zamierza Pani / Pan założyć / mieć przy sobie podczas wydarzenia.

Uwaga: Uczestnik wydarzenia/opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na zajęcia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest/jego podopieczny nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia COVID-19 do 14 dni od daty wydarzenia uczestnik/opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha na adres mailowy muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia uczestnika jest dostępny do wglądu tutaj; wzór oświadczenia opiekuna uczestnika tutaj. Wydruki oświadczenia będzie można uzyskać również w dniu wydarzenia od pracownika recepcji muzealnej.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole