Iwona, księżniczka Burgunda | Zespół Teatralny Chiten

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza serdecznie na wyjątkowy spektakl – adaptację dramatu Witolda Gombrowicza Iwona, księżniczka Burgunda, w reżyserii Miury Motoi’ego, którą wykona dla Państwa japoński Zespół Teatralny Chiten. Wydarzenie odbędzie się 14 oraz 15 października o godzinie 19.00, w sali audiowizualnej (poziom -1) w głównym budynku muzeum.

BILETY
Ulgowy – 50 zł; Normalny – 70 zł
Bilety dostępne w sprzedaży online
Podczas spektaklu zostaną wyświetlone napisy w języku polskim

ZESPÓŁ TEATRALNY CHITEN
https://chiten.org/

Chiten (określenie oznaczające „locus” lub „punkt”) to zespół teatralny prowadzony przez reżysera Miurę Motoiego. Specjalizuje się on w spektaklach tworzonych z kolaży z wykorzystaniem fragmentów istniejących tekstów. Stosuje oryginalny styl językowy, celowo opóźniając kadencję i rytm języka, aby wyeksponować surowe brzmienie słów uwolnionych od ich znaczeń. Technika ta była wielokrotnie doceniana za swoje walory muzyczne. Zamiast utrzymywać jedną systematyczną metodologię Chiten eksperymentuje z różnymi podejściami do adaptowanych tekstów. Do najważniejszych prac zespołu należy seria inscenizacji sztuk Czechowa, Fatzer Brechta oraz Kein Licht Jelinek.

Pierwotnie mieszczący się w Tokio, Chiten przeniósł swoją siedzibę do Kioto w 2005 roku. W 2013 roku zespół odnowił opuszczony były lokal muzyczny, aby otworzyć atelier UNDER-THROW. Nazwa pochodzi od japońsko-angielskiego słowa dosłownie oznaczającego „under pitching”, zazwyczaj odnosi się ono do techniki rzutu w baseballu określanej jako „Submarine Pitch”. W tym lokalu Chiten wykonuje repertuar złożony z wcześniejszych produkcji oraz nowych utworów. W 2011 roku grupa wystawiła Wiśniowy Sad i Wujaszka Wanię w Centrum Meyerholda w Moskwie. W 2012 roku Chiten został zaproszony do wystawienia Koriolana w londyńskim teatrze Shakespeare's Globe w ramach Światowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Oprócz cieszących się uznaniem zagranicznych tras koncertowych, zespół regularnie otrzymuje zaproszenia do koprodukcji z publicznymi teatrami i festiwalami w Japonii. Obecnie zespół liczy sześciu stałych artystów. Wszyscy jego członkowie występują w każdej produkcji, niezależnie od tego, czy jest to ponad trzydzieści ról w sztukach Szekspira, czy też wykonywanie tekstów, które nie są nacechowane dramatycznie, jak np. konstytucja Japonii. Zespół aspiruje do przekraczania nowych granic w technice i reżyserii spektakli. Odchodząc całkowicie od realizmu na rzez teatru absurdu, Chiten ma charakter improwizacyjny, aby poprzez niepowtarzalne interpretacje tworzyć teatr polifoniczny.

MIURA MOTOI

Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Zespołu Teatralnego Chiten. Od 1999 roku przez dwa lata studiował w Paryżu dzięki stypendium rządowemu. Uczył się reżyserii, zarządzania sztuką i dyrekcji artystycznej pod kierunkiem Jacquesa Blanca. Zespół Teatralny Chiten założył po powrocie do Japonii w 2001 roku. Do najważniejszych dzieł należą, między innymi: Trzy siostry A. Czechowa; Bez Światła E. Jelinek; Sztuka Sportowa E. Jelinek. Jest laureatem wielu nagród, w tym: Nagrody Miasta Kioto dla Nowych Artystów w 2011 roku, Specjalnej Nagrody Jury Yomiuri Theater Award w 2017 roku. W sierpniu 2022 roku zmierzył się z adaptacją Kurki Wodnej Witkiewicza zainscenizowanej jako performatywne czytanie i po raz pierwszy przyjechał do Polski ze spektaklem Gracz (na podstawie prozy F. Dostojewskiego) w ramach InlanDimensions International Arts Festival. W 2023 r. zrealizował adaptację sceniczną dramatu Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” z muzyką Wacława Zimpla na żywo, która otrzymała zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.

PARTNERZY
  • InlanDimensions International Arts Network
  • Fundacja Pomosty
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole