Keirō no hi – Dzień Szacunku dla Starszych

W ramach akcji Weekend seniora z kulturą organizowanej przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapraszamy serdecznie 3 października na Keirō no hi, czyli Dzień Szacunku dla Starszych, który odbędzie się 3 października 2021 r. w godzinach 10.00–14.45.

W Japonii Keirō no hi jest jednym z ważniejszych świąt. Wypada w trzeci poniedziałek września – jest to dzień wolny od pracy obfitujący w wiele wydarzeń mających za zadanie oddać szacunek japońskim seniorom. Odbywają się specjalne pokazy przygotowywane przez dzieci, często zwieńczone poczęstunkiem. W naszym Muzeum postanowiliśmy w podobny sposób pokazać osobom starszym jak ważni są dla społeczności lokalnej i życia kulturalnego Krakowa.

Spotkanie przeznaczone jest dla seniorów (+65). Zgłoszenia prosimy wysyłać od 21 września na adres e-mail: edukacja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Dzień Szacunku dla Starszych 3.10”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz nazwę warsztatu, w którym pragnie się uczestniczyć. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie na numer 511 936 109. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Koszt udziału wynosi 1 zł, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia.

HARMONOGRAM

10.00–11.00 Prelekcja o kuchni japońskiej

Kuchnia japońska znana jest na całym świecie – w każdym dużym mieście znajduje się przynajmniej kilka restauracji sushi. Temat kulinariów jest dla Japończyków niezwykle istotny, z powagą traktują go jako jedną ze sztuk wartą zgłębiania. Przez wiele lat doskonalili ten element kultury, każdy uznany szef kuchni dąży do perfekcji w ramach swojej dziedziny kulinarnej. Pierwsze skojarzenie z kuchnią japońską to bardzo często potrawa sushi, jednak warto wiedzieć, że japońska tradycja kulinarna jest bardzo rozwinięta i dalece wykracza poza popularne: ryż i ryby. Podczas opowieści uczestnicy zdobywają wiedzę o najpopularniejszych daniach japońskich oraz produktach używanych w procesie ich przygotowywania. Po zajęciach zapraszamy na drobny poczęstunek.

11.15–12.15 Oprowadzanie po wystawie Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu 

Zapraszamy na zorganizowane zwiedzanie wystawy Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu. Ohara Koson uchodzi za jednego z najbardziej tajemniczych japońskich twórców. Osiągnął spektakularny sukces artystyczny i handlowy w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku na Zachodzie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Podczas trwającej blisko czterdzieści lat działalności wykonał około 450 przedstawień kwiatów i ptaków – kachō-ga.

11.15–12.00 Warsztaty furoshiki

Od setek lat chusty furoshiki towarzyszą Japończykom w różnych aspektach ich codzienności. Funkcjonalność chust ewoluowała na przestrzeni stuleci. Były one powszechnie stosowane do przechowywania przedmiotów osobistych należących do klientów łaźni publicznych, przydatne w czasie przeprowadzek, stanowiły element wyprawy ślubnej panny młodej. Obecnie posiadają status symbolu japońskiej tradycji i wyróżniają się szeroką gamą zastosowań. To między innymi sposób pakowania rzeczy wartościowych, prezentów. Furoshiki charakteryzują się bogatą paletą barw i zdobień, adekwatnych do użytkowego przeznaczenia danej chusty. Wśród wzorów tkanin oraz technik wiązań pojawiają się propozycje nowe, zaprojektowane z myślą o współczesnym młodym pokoleniu Japończyków.

12.30–13.30 Warsztaty origami

Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. ori) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwalają na wykreowanie pożądanego kształt. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, a także akcesoria zakorzenione w japońskiej tradycji.

13.45–14.45 Prelekcja oraz pokaz parzenia herbaty w wykonaniu członków Stowarzyszenia SENSHINKAI

Stowarzyszenie Senshinkai powstało dzięki inicjatywie japońskiej nauczycielki herbaty, Etsuko Yamaguchi, która od niemal czterdziestu lat szerzyła kulturę swego kraju podczas licznych wizyt w Polsce. Kraków przyciągnął jej szczególną uwagę, a współpraca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaowocowała utworzeniem w 2001 roku regularnie ćwiczącej grupy. W 2007 roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie uznane za część Chadō Tankōkai, będącego elementem struktury szkoły Urasenke. Dzięki wsparciu profesor Yamaguchi organizowane są cykliczne warsztaty, a jej polscy uczniowie mają możliwość dalszego kształcenia się na specjalnym kursie dla obcokrajowców w szkole Urasenke w Kyoto. Od 2017 roku uczniami krakowskiej filii szkoły Urasenke opiekuje się pani profesor Michiru Sugimoto.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

Uwaga: Uczestnik wydarzenia/opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na zajęcia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest/jego podopieczny nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia COVID-19 do 14 dni od daty wydarzenia uczestnik/opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha na adres mailowy muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia uczestnika jest dostępny do wglądu tutaj; wzór oświadczenia opiekuna uczestnika tutaj. Wydruki oświadczenia będzie można uzyskać również w dniu wydarzenia od pracownika recepcji muzealnej.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole