Keirō no Hi | Weekend seniora z kulturą

29 września 2023 roku zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych związanych z „Weekendem seniora z kulturą”. Wydarzenia połączone są z obchodami Keirō no Hi, czyli Dnia Szacunku dla Starszych, który w Japonii świętowany jest w tym roku 18 września.

W Japonii Keirō no Hi jest świętem narodowym. Wypada w trzeci poniedziałek września – jest to dzień wolny od pracy, obfitujący w wiele wydarzeń mających za zadanie oddać szacunek japońskim seniorom. Odbywają się specjalne pokazy przygotowywane przez dzieci, często zwieńczone poczęstunkiem. W naszym Muzeum postanowiliśmy w podobny sposób pokazać osobom starszym, jak ważne są dla społeczności lokalnej i życia kulturalnego Krakowa.

Poniżej przedstawiamy tegoroczny program wydarzeń edukacyjnych.

11.00–12.30: Górskie opowieści – szkicownik 
[uwaga: brak wolnych miejsc]

Uczestnicy zwiedzą wystawę Beata Zuba. Przenikanie góry. W części warsztatowej nauczą się prostej techniki ręcznego szycia szkicowników. Każda osoba wykona swój egzemplarz. Zajęcia będą prowadzone od podstaw, na poziomie początkującym.

Wydarzenie w ramach cyklu Spotkania z Japonią. Akademia 60+. Na zajęcia prowadzona jest osobna lista rezerwacji miejsc. Szczegóły zajęć dostępne są pod adresem: www.manggha.pl/wydarzenie/gorskie-opowiesci-szkicownik.

13.30–15.00: Spacer po Krakowie śladami Feliksa „Mangghi" Jasieńskiego

Na przełomie XIX i XX wieku artystyczny świat Zachodu przeżywał szczyt zainteresowania Japonią. Fascynacja ta pod postacią japonizmu wpłynęła na rozwój światowej sztuki, w tym malarstwa młodopolskiego. Z grona najzagorzalszych propagatorów japonizmu ogromne zasługi w rozbudzaniu zaciekawienia Japonią w Polsce ma Feliks „Manggha” Jasieński. Kolekcjoner przeniósł się do Krakowa na początku XX wieku, stając się ważną postacią młodopolskiego świata. Podczas spaceru uczestnikom zostanie przybliżona postać tego mecenasa sztuki na przykładzie wybranych reprodukcji dzieł i tekstów źródłowych. Grupa odwiedzi miejsca istotne dla dziejów polskiego japonizmu.

Punktem początkowym będzie hol w głównym budynku Muzeum Manggha. Spacer rozpocznie się o 13.30 i będzie prowadzony przy użyciu zestawów słuchawkowych. Wycieczka zakończy się w okolicach wzgórza wawelskiego o 15.00.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Spacer 29.09”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu kontaktowego. Przesłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z rezerwacją miejsca. O przyjęciu na listę uczestników informuje wiadomość zwrotna wysłana przez organizatora. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie na numer 12 267 27 03 lub stacjonarnie w Muzeum.

Koszt udziału w spacerze wynosi 10 złotych za osobę. Płatności dokonuje się w dniu wydarzenia w recepcji głównego budynku Muzeum Manggha. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób). Prosimy o przybycie kilkanaście minut wcześniej w celu dokonania zakupu biletu i pobrania zestawu słuchawkowego.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej, Uczestnik zgadza się na warunki opisane w Regulaminie.

15.30–16.30: Oprowadzanie kuratorskie po wystawach Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski oraz Z japońskiej kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Fudżi i inne góry

Ekspozycja Tatry zbudowana jest wokół oryginalnego, czarno-białego cyklu górskiego Andrzeja Wróblewskiego. Towarzyszą mu grafiki Leona Wyczółkowskiego, inspirowane japońskimi drzeworytami barwnymi ukiyo-e (obrazy przepływającego, przemijającego świata), oraz tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza, kompozytora, taternika i fotografa.

Na drugiej wystawie prezentujemy wizerunki świętej góry Fudżi, między innymi z najsłynniejszej serii Trzydzieści sześć widoków góry Fudżi Katsushiki Hokusaia oraz z serii Sto widoków słynnych miejsc w Edo Utagawy Hiroshigego. Inne góry, groźne, trudne do sforsowania podczas podróży z Edo do Kioto, zjawiają się u Hiroshigego w mistrzowskiej serii Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō. Towarzyszą im przedstawienia wodospadów z różnych prowincji Japonii.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Oprowadzanie 29.09”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu kontaktowego. Przesłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z rezerwacją miejsca. O przyjęciu na listę uczestników informuje wiadomość zwrotna wysłana przez organizatora. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie na numer 12 267 27 03 lub stacjonarnie w Muzeum.

Koszt udziału w oprowadzaniu jest w cenie promocyjnego biletu wstępu dla seniorów: 1 złoty za osobę. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia w recepcji głównego budynku Muzeum Manggha. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób).

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej, Uczestnik zgadza się na warunki opisane w Regulaminie.

Poczęstunek dla gości

Wszystkie osoby, które w dniu 29.09.2023 r. w godzinach 10.00–15.30 zakupią promocyjny bilet dla seniorów (koszt: 1 zł/osobę), zapraszamy na symboliczny poczęstunek czarką japońskiej herbaty w przestrzeni holu budynku głównego Muzeum Manggha.

Bilety w promocyjnej cenie z okazji Weekendu seniora z kulturą

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Weekend seniora z kulturą Muzeum Manggha oferuje osobom starszym bilet wstępu na wszystkie wystawy w cenie 1 złoty za osobę. Promocja obowiązuje w dniach 29.09–1.10.2023 roku.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole