W dniach 19–30 listopada ze względu na zmianę ekspozycji Muzeum pozostaje nieczynne

Kodomo no hi. Japoński dzień dziecka

UWAGA. Brak wolnych miejsc na warsztaty

Kodomo no hi
, czyli Japoński Dzień Dziecka ponownie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha! Jak co roku zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy! 

W programie wiele atrakcji:
  • warsztaty: tworzenia wachlarzy, karpi, origami, kaligrafii (obowiązują zapisy)
  • gry i zabawy: malowanie światłem, wyścigi żabek z origami, przymierzanie yukaty
  • wernisaż wystawy Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano (g. 14.15-15.00)
  • Bajki i baśnie japońskie
  • drobny poczęstunek
Kodomo no hi – Dzień Dziecka – ma w Japonii długą tradycję. Z tej okazji rodzice wraz z dziećmi wieszają na długich masztach całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec fukinagashi, potem karpia tatę – magoi, mamę – higoi, oraz małe karpie, przy czym ich liczba uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Co roku można oglądać takie karpie przed Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Według starojapońskiej religii shintō wierzono, że nowonarodzonemu dziecku należy zapewnić opiekę bogów, przywoływano je więc za pomocą bambusowego patyczka umieszczanego przed domem. Z biegiem czasu rodzice, chcąc zwrócić na swoje dziecko uwagę i zapewnić mu pomyślność, ustawiali nie patyczki, lecz gigantyczne maszty dochodzące nawet do 20 metrów wysokości. Potem wieszano na nich kolorowe tkaniny, które szybko zmieniły się w karpie. Historia karpi jest równie długa jak historia bambusowych masztów. Wierzono w Japonii, że karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rwącej rzeki zmieniają się w smoki, w silne zwierzęta obdarzone nadzwyczajną dobrocią i wiarą. Dlatego rodzice, wieszając karpie, składali równocześnie życzenia pomyślności swoim dzieciom. Pragnęli, aby ich dzieci posiadały siłę woli, w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, a także były tak dobre i śmiałe jak karpie koinobori

Organizacja zapisów na wydarzenie:
Opłata za udział w wydarzeniu: 20 zł od dziecka 
Wydarzenie dedykowane dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Uprzejmie prosimy, aby w trakcie zajęć nie pozostawiać dzieci bez opieki upoważnionych osób dorosłych. W każdej z przestrzeni będą przygotowane miejsca siedzące dla Opiekunów.

Liczba miejsc na warsztaty ograniczona; obowiązują wcześniejsze zapisy od dnia 7 kwietnia.

Wstępna rezerwacja miejsca odbywa się w formie mailowego zgłoszenia na adres: recepcja@manggha.pl. W tytule maila prosimy wpisać: „Kodomo no hi”. W treści: imię i nazwisko dziecka, nazwy wybranych warsztatów oraz numery modułów godzinowych.

W ciągu 2 dni roboczych otrzymają Państwo mailową informację zwrotną o dostępności wybranych miejsc na warsztaty.

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, w ciągu 3 dni roboczych należy dokonać pełnej rezerwacji, która następuje w momencie dokonania przelewu lub uiszczenia płatności w recepcji Muzeum. W przypadku płatności przelewem, uprzejmie prosimy o wysłanie potwierdzenia dokonania wpłaty na adres: recepcja@manggha.pl

Dane do przelewu:
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
84 1130 1150 0012 1262 4620 0001
Bank Gospodarstwa Krajowego, O. Kraków
Tytuł: Kodomo no hi, imię i nazwisko dziecka

Bilet upoważnia do udziału w Bajkach i baśniach japońskich oraz 3 wybranych warsztatach. Na Bajki i baśnie japońskie obowiązuje wstęp wolny w ramach zakupionego biletu. Na wybrane 3 z 4 oferowanych warsztatów prowadzone są zapisy – listy uczestników sporządzane są przez Organizatorów zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Z powodu ograniczonej przestrzeni, Muzeum zastrzega sobie limitowaną liczbę miejsc w poszczególnych blokach godzinowych.

Harmonogram


Bajki i baśnie japońskie

godz. 10.00-11.00, Budynek główny Muzeum, Sala wielofunkcyjna na poziomie -1
wstęp wolny w ramach zakupionego biletu na wydarzenie

Podczas japońskiego Dnia Dziecka zapraszamy naszych najmłodszych zwiedzających wraz z opiekunami na spotkanie z cyklu „Bajki i baśnie japońskie”. Po wysłuchaniu opowieści snutej przez prowadzących, dzieci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni do udziału w baśniowych warsztatach tematycznych.

Warsztaty – informacje organizacyjne
Opiekun zapisuje dziecko na konkretne moduły godzinowe wybranych 3 z 4 oferowanych warsztatów. Każdy z warsztatów powielony jest w harmonogramie trzy razy. Podczas zapisu prosimy zwrócić szczególną uwagę, by dziecko nie było zgłaszane na moduły warsztatowe trwające w tym samym czasie.

Poniżej zamieszczamy opisy poszczególnych warsztatów.

Pismo japońskie z elementami kaligrafii – warsztat językowo-artystyczny
Budynek Galeria Europa-Daleki Wschód, stanowisko warsztatowe w przestrzeni holu na poziomie 0
Wstęp w ramach zakupionego biletu na wydarzenie – obowiązują zapisy na konkretny moduł godzinowy

Moduł nr 1 godz. 11.15-12.00
Moduł nr 2 godz. 12.15-13.00
Moduł nr 3 godz. 15.15-16.00

Pismo i język są nieodłączną częścią kultury japońskiej. Przekazując wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć tego tematu. Japończycy zaczerpnęli system znaków od Chińczyków, przy czym wzbogacili go o własne elementy. Język japoński składa się z trzech systemów pisma: znaków kanji, hiragany i katakany. Japończycy doskonalą pismo nie tylko przez naukę pamięciową znaków, ale i sposób ich pisania. Shodō, czyli dosłownie „droga pisma”, to japońska kaligrafia. Poprzez wielokrotne pisanie znaku przy użyciu specjalnych utensyliów (pędzla, tuszu, kamienia oraz papieru), doskonali się jego walory estetyczne. Warsztaty z kaligrafii niosą ze sobą nie tylko element edukacyjny – jest to doskonała zabawa zapewniająca sensoryczne wrażenia. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe znaki kanji wraz z bazową wiedzą na temat języka japońskiego.

Karpie – warsztat plastyczny
Budynek Galeria Europa-Daleki Wschód, Sala konferencyjna, poziom 2
Wstęp w ramach zakupionego biletu na wydarzenie – obowiązują zapisy na konkretny moduł godzinowy

Moduł nr 1 godz. 11.15-12.00
Moduł nr 2 godz. 12.15-13.00

Warsztat poprowadzą japońscy artyści Saito. Dzieci usłyszą legendę o karpiach, które w kulturze Japonii pełnią funkcję symbolu Dnia Dziecka: Kodomo no hi. Przypisuje się im wyjątkowe cechy – odwagę, siłę, zdolność do przezwyciężania przeciwności losu. Sięgając po techniki malarskie, w trakcie zajęć dzieci stworzą swoje własne projekty barwnych karpi.

Origami – sztuka składania papieru
Biblioteka Muzeum Manggha
Wstęp w ramach zakupionego biletu na wydarzenie – obowiązują zapisy na konkretny moduł godzinowy

Moduł nr 1 godz. 11.15-12.00
Moduł nr 2 godz. 12.15-13.00
Moduł nr 3 godz. 15.15-16.00

Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. ori) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwolą nam wykreować pożądaną formę. Jedną z najpopularniejszych figur origami jest żuraw (jap. tsuru), w kulturze japońskiej postrzegany jako symbol długowieczności, szczęścia i lojalności. Tematyka origami jest bardzo różnorodna. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, akcesoria zakorzenione w tradycji japońskiej. Finalny efekt wizualny origami uzależniony jest od umiejętności manualnych oraz poziomu precyzji wykonywanych zagięć.

Wachlarze – warsztat plastyczny
Budynek główny Muzeum, Sala wielofunkcyjna na poziomie -1
Wstęp w ramach zakupionego biletu na wydarzenie – obowiązują zapisy na konkretny moduł godzinowy

Moduł nr 1 godz. 11.15-12.00
Moduł nr 2 godz. 12.15-13.00
Moduł nr 3 godz. 15.15-16.00

Warsztat inspirowany tradycyjnymi japońskimi wachlarzami uchiwa – o okrągłej, nieskładanej formie z papieru ryżowego, z elementami rozszczepionych elementów bambusa. W trakcie zajęć uczestnicy będą pracować nad dekoracją papierowej powierzchni otrzymanych modeli wachlarzy według wybranego projektu: sakura (wiśni japońskiej), neko (kota) lub tsuru (żurawia).

Atrakcje dodatkowe
wstęp wolny w ramach zakupionego biletu na wydarzenie

Dla uczestników warsztatów przygotowano możliwość skorzystania z tematycznych stoisk w przestrzeni Muzeum: malowanie światłem inspirowane japońskim wzornictwem, udział w wyścigach żabek origami po torze przeszkód oraz kącik z yukatami, w którym dzieci będą miały okazję przymierzyć tradycyjne stroje japońskie.

Podczas imprezy wykonywane będą fotografie dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w imprezie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykonanie tych fotografii oraz wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestników wraz z jego opisaniem poprzez wskazanie okoliczności wykonywania fotografii oraz miejsca ich wykonywania, w tym w szczególności zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie ich wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Rozpowszechnianie będzie miało miejsce przez czas nieoznaczony za pomocą strony internetowej organizatora imprezy.

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole