Miłorząb. Zaistnienie dla pokoju. Ceremonia zasadzenia symbolicznego miłorzębu | finisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie wystawy HIROSZIMA • NAGASAKI. W cieniu tragedii połączone z ceremonią zasadzenia miłorzębu upamiętniającego ofiary bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki oraz koncertem profesora Tomasza Sobańca.

Miłorzęby są ważnym elementem japońskiej kultury, a ich rola w tamtejszej świadomości narodowej związana jest także z wydarzeniami z 1945 roku. Podczas wybuchu świątynia należąca do kompleksu świątynnego Hōsenbō w Hiroszimie uległa całkowitemu zniszczeniu, przetrwał natomiast znajdujący się na tym terenie miłorząb japoński (Ginkgo biloba). W tym samym mieście, w ogrodzie Shukkei-en jedynym drzewem, które przetrwało katastrofę nuklearną, był liczący obecnie ponad 200 lat miłorząb. Drzewa, które przetrwały ataki atomowe w 1945 roku określa się w Japonii hibakujumoku. Miłorzęby stały się symbolem nadziei i siły. Ceremonia sadzenia miłorzębu w ogrodzie Muzeum Manggha, chociaż jest odrębną inicjatywą, nawiązuje do działań podejmowanych w ramach powstałej w 1982 roku inicjatywy Burmistrzowie dla Pokoju. Zaistnienie miłorzębu w tej przestrzeni to upamiętnienie ofiar tragedii i rodzaj symbolicznego wezwania do szerzenia pokoju i wiary w lepsze jutro.

Podczas wystawy HIROSZIMA • NAGASAKI. W cieniu tragedii oprócz plansz przygotowanych przez Muzeum Pokoju w Hiroszimie prezentujemy instalację artystyczną służącą jako przestrzeń do refleksji pt. (Nie)obecność. Instalacja dotyczy dwóch zjawisk, które można odczytywać jako wizualną metaforę wydarzeń w Hiroszimie i Nagasaki. Jednym z nich są cienie ofiar ataków atomowych, drugim – właśnie miłorzęby.

Po ceremonii zapraszamy na koncert profesora Tomasza Sobańca, który wykona autorską kompozycję Hiroshima II na marimbę, syreny i japońskie instrumenty perkusyjne.

Program:
17.00 ceremonia zasadzenia miłorzębu upamiętniającego ofiary bomby atomowej
17.30 Hiroshima II  ∙ Tomasz Sobaniec

Wstęp wolny
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole