Niewyczerpany papier. Echizen washi – zwiedzanie z przewodnikiem

O wiosce papierniczej Echizen można opowiadać na wiele sposobów. Historycznie to jeden z najstarszych ośrodków rzemiosła w Japonii, którego początki sięgają VIII wieku. Pod względem religijnym to dom bogini Kawakami Gozen – jedynego chramu w kraju, który patronuje wszystkim papiernikom. Z uwagi na technologię pozyskiwania papieru Echizen jest źródłem perfekcyjnego materiału, cenionego do dziś między innymi na dworze cesarskim. Dzięki współpracy z największymi artystami, takimi jak Yayoi Kusama, wioska zaznaczyła swoją obecność w sztuce. To tutaj znajduje się warsztat Żyjącego Skarbu Narodowego – Ichibeia Iwano IX. A wszystko zanurzone jest w szumie źródeł i zieleni wzgórz.

O tym, jak niewyczerpane są możliwości opisywania Echizen, świadczy złożoność wystawy. Technologię powstawania washi prześledzić można dzięki urządzeniom, które przez ponad sto lat współtworzyły historię papierni rodziny Yamaguchi (dar przekazany przez Kazuo i Kazunoriego Yamaguchich, uzupełniony o kilka przedmiotów z warsztatu Ichibeia Iwano IX – Żyjącego Skarbu Narodowego).

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem odbędzie się w przestrzeni Muzeum Manggha w czwartek 20 stycznia 2022 r. w godzinach 15.00–16.00. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi 7–12 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: edukacja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Rodzinne zwiedzanie washi 20.01”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 osób). Koszt uczestnictwa: 10 zł (usługa przewodnicka), we wtorek brak opłaty za bilet wstępu. Płatności za usługę przewodnicką dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.

Wydarzenie w ramach cyklu Poznajemy Japonię. Wychodząc naprzeciw sugestiom naszych stałych Gości, stworzyliśmy opcję karty promocyjnej. Zasady akcji: zbierz pieczątki za udział w 3 wydarzeniach w ramach cyklu Poznajemy Japonię i skorzystaj z możliwości uczestnictwa w 1 zajęciach w ramach tego cyklu za promocyjną cenę 1 zł. Informacje szczegółowe o karcie znajdują się tutaj.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

Uwaga: Uczestnik wydarzenia/opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na zajęcia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest/jego podopieczny nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia COVID-19 do 14 dni od daty wydarzenia uczestnik/opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha na adres mailowy muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia uczestnika jest dostępny do wglądu tutaj; wzór oświadczenia opiekuna uczestnika tutaj. Wydruki oświadczenia będzie można uzyskać również w dniu wydarzenia od pracownika recepcji muzealnej.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole