V Dzień Sztuk BUDŌ w Krakowie

Już po raz piąty Muzeum Manggha gościć będzie przedstawicieli japońskich sztuk walki – poza obejrzeniem pokazów walk, m.in. kendo i karate nadarzy się też znakomita okazja, aby porozmawiać z uczestnikami pokazów.

AIKIDO

Krakowska Szkoła Aikido. Zajęcia odbywają się w kilku grupach zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Obecnie prowadzimy zajęcia w wielu miejscach w Krakowie, Skawinie i Wadowicach.

Więcej informacji na: www.aikido.pl.

Prowadzący:
Paweł Bernaś (6 dan aikidoaikikai) Członek Rady Technicznej Polskiej Federacji Aikido i egzaminator wyższego stopnia (shidoin) Polskiej Federacji Aikido
Paweł Olesiak (6 dan aikidoaikikai) Egzaminator (shidoin) Polskiej Federacji Aikido
Igor Wach (4 dan aikido, 1 dan kendo) Twórca grup dziecięcych
oraz grupa ćwicząca aikido

JUJUTSU
Szkoła Okuyama Ryu Aiki Jujutsu wywodzi się z Hakko Ryu Jujutsu stworzonej przez Sokego Okuyamę Yoshinaru w 1941 roku. Jej twórcą był uczeń Yoshinaru – Thierry Riesser-Nadal / Okuyama Shizan. W Polsce szkoła funkcjonuje od 1990 roku. Po śmierci Sokego Okuyamy Shizana zwierzchnictwo nad szkołą w Europie objął shihan Zenon Liszkiewicz (prowadzący pokaz).

Zajęcia odbywają się na ul. Wietora 15 w Krakowie.

NAGINATA
Prowadzący: Edward Pieczara (shibuchō)

Musō Jikiden Eishinryū Iaijutsu, Kōmei Juku. Sztuka wywodząca się z okresu wojen domowych, zawiera w sobie praktyczne ruchy, a jej adepci ćwiczą bardzo długim mieczem. Założyciel tego stylu ćwiczył kataną o długości nagasa 1 m. Oprócz form bojowych, kanon form kata (ruchów) został uzupełniony o obronę w sytuacjach zaskoczenia, gdy siedzący samuraj zajmował się codziennymi czynnościami. Treningi iaijutsu uzupełnione są o elementy sztuki władania długą bronią drzewcową naginata (w stylu halabardy). W Polsce shibuchō, czyli reprezentantem (głową) kraju w naszej dyscyplinie, jest Edward Pieczara.

KYUDO
Prowadząca: Paula Trela oraz członkowie Krakowskiego Klubu Kyūdō AOI

Krakowski Klub Kyūdō Aoi powstał w roku 2015 z nieformalnej grupy miłośników łucznictwa japońskiego. Oficjalnie zaczęliśmy działać od czasu zorganizowania pierwszych warsztatów w Wieliczce pod Krakowem. Regularne treningi na sali rozpoczęły się w lutym 2016 roku. Członkowie klubu aktywnie uczestniczą w życiu polskiego środowiska kyudo, mając na koncie liczne sukcesy w turniejach drużynowych i indywidualnych.

KENDO
Koryukan Dojo istnieje od roku 1979. Aktualnie krakowskie Dojo jest członkiem Polskiego Związku Kendo, powstałego w 2001 roku, i za jego pośrednictwem również Europejskiej Federacji Kendo oraz Międzynarodowej Federacji Kendo. W Dojo prowadzone są treningi kendo i iaido.

Szkołą kieruje Artur Hessel (6 dan kendo, 1 dan iaido).

Prowadzący:
Krzysztof Kańka (4 dan kendo)
Ewa Błońska (3 dan kendo, 3 dan iaido)
Janusz Grząśko (2 dan iaido, chu-kyu Tosa MJER)

KARATE
Karate wywodzi się z japońskiej wyspy Okinawa, gdzie obowiązywał zakaz posiadania jakiejkolwiek broni. Walczono więc gołymi rękoma i doprowadzono ten sposób do perfekcji. Podstawowe techniki wzięły swój początek z to-de, czyli sztuki walki bez użycia broni, i z japońskiej filozofii budō. Tak więc samo słowo karate oznacza „drogę pustej ręki”. Nie jest to forma agresji, ale obrony tylko w razie konieczności.

KARATE KYOKUSHIN
Pokaz prowadzi sensei Krzysztof Kopciowski (3 dan)

W pokazie wezmą udział zawodnicy oraz instruktorzy Wielickiego Klubu Karate Kyokushinkai (ul. Modrzewiowa 34 Wieliczka). Są oni medalistami Mistrzostw Polski, a także Mistrzostw Europy.

Program


10.30–10.45 Krakowska Szkoła Aikido

10.45–11.00 Szkoła Okuyama Ryu Aiki Jujutsu

11.00–11.15 Musō Jikiden Eishinryū Iaijutsu, Kōmei Juku

11.25–11.40 Polskie Stowarzyszenie Kyudo

11.45–12.00 Koryukan Dojo

12.00–12.15 Wielicki Klub Karate Kyokushinkai

Do udziału w pokazie upoważnia bilet wstępu na wystawy zakupiony w danym dniu.

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole