W dniach 19–30 listopada ze względu na zmianę ekspozycji Muzeum pozostaje nieczynne

W szkole i na wagarach. Kocie przechadzki po papierze

Wystąpienie dotyczy kociej obecności w pracach polskich projektantów graficznych, w tym przede wszystkim plakacistów i ilustratorów. Punktem wyjścia jest ikonografia animalistyczna w pierwszych dekadach XX wieku, a punktem dojścia – koty zaangażowane we współczesne zjawiska społeczno-kulturowe, takie jak feminizm czy najnowsze przemiany obyczajowe. Czy jednak w przypadku kota można mówić o jakimkolwiek punkcie dojścia? Człowiek z zasady nie ma szans za nim/nią nadążyć. Może jedynie schwytać jego wyobrażony wizerunek na papierze, a i to tylko na chwilkę.

Artur Tanikowski – doktor nauk humanistycznych, kurator, wykładowca akademicki, autor książek i tekstów o sztuce w publikacjach zbiorowych i czasopismach, wydawca. Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, mieszka w Warszawie. Absolwent II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie oraz KUL za starych, dobrych czasów. Dwukrotny laureat „Sybilli” – nagrody za najlepszą wystawę muzealną roku, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, fan Tel Awiwu i Gdyni oraz tamtejszych kotów. Dzieli gospodarstwo domowe z kotem Snópikiem, który zainspirował tekst do katalogu wystawy Ja, kot

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na limit osób obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: recepcja@manggha.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Wykład 11.06”.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsce Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

Wydarzenie w ramach cyklu Spotkania wokół kotów w kulturze towarzyszącego wystawie Ja. kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole