Wernisaż wystawy „Werki. Wajda”

6 marca o godzinie 18.00 z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy Werki. Wajda. Renata Pajchel. Wydarzenie odbędzie się w głównym budynku Muzeum Manggha, w przestrzeni na poziomie -1.

Na ekspozycji prezentujemy 51 zdjęć autorstwa Renaty Pajchel przedstawiających reżysera podczas pracy przy realizacji filmów. Na fotografiach artystki Andrzej Wajda staje się głównym bohaterem narracji, a na pierwszy plan wysuwają się jego gesty, pozy i mimika. Niektóre z fotografii, te nieco bardziej intymne, ukazują moment dogłębnego skupienia i zaangażowania, są też takie, które świadczą o poczuciu humoru obydwojga artystów. Werki autorstwa Renaty Pajchel odsłaniają pełen wachlarz emocji Wajdy i pozwalają zrozumieć sposób, w jaki pracował. Poetyka większości kadrów zbudowana jest z dwóch współistniejących komponentów: repertuaru gestów reżysera i – nawiązując do koncepcji Henriego Cartiera-Bressona – „decydujących momentów”. Renata Pajchel z wrażliwością i precyzją potrafiła uchwycić sytuacje jednorazowe, których nie dałoby się, pozostając przy filmowej terminologii, zdublować. W ten sposób fotografie Pajchel stają się domknięciem kreacji reżyserskiej i epilogiem każdego z dzieł mistrza, przy których pracowała.

Podczas wydarzenia wykonywane będą fotografie dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykonanie tych fotografii oraz wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestników wraz z jego opisaniem poprzez wskazanie okoliczności wykonywania fotografii oraz miejsca ich wykonywania, w tym w szczególności zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie ich wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Rozpowszechnianie będzie miało miejsce przez czas nieoznaczony za pomocą strony internetowej organizatora wydarzenia.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole