Wykłady i medytacje

Fundacja Stupa House oraz Muzeum Manggha zapraszają do wzięcia udziału w wykładach oraz medytacjach towarzyszących wystawie „Bogactwo umysłu. Skarby sztuki Himalajów”.

SOBOTY
Miejsce: Muzeum Manggha: Galeria Europa – Daleki Wschód, hol

28 kwietnia, 18.00
dr René Staritzbichler – Czy księżyc istnieje, gdy nikt na niego nie patrzy? Buddyzm a fizyka kwantowa (wykład tłumaczony konsekutywnie)  

12 maja, 18.00
dr Joan Paul Pozuelos – Umysł w buddyzmie i psychologii. Jak możliwe jest subiektywne doświadczanie rzeczywistości? (wykład tłumaczony konsekutywnie)  

19 maja, 18.00
Petra Foerster i Krzysztof Barański – Posągi z gliny – jak tradycyjny buddyjski sposób tworzenia posągów odżywa w Europie (wykład tłumaczony konsekutywnie)  

26 maja, 18.00
dr Grzegorz Kuśnierz – Buddyzm Diamentowej Drogi: Starożytna mądrość we współczesnym świecie  


NIEDZIELE
Miejsce: Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Krakowie, ul. Wojciecha Stattlera 5  

29 kwietnia, 18.00
dr René Staritzbichler – Buddyzm a współczesne odkrycia naukowe (wykład tłumaczony konsekutywnie)
 
13 maja, 18.00
dr Joan Paul Pozuelos – Neuronaukowe i buddyjskie rozumienie emocji (wykład tłumaczony konsekutywnie)  

20 maja, 18.00
Marcin Barański – Relacja nauczyciel – uczeń w buddyzmie Diamentowej Drogi  

26 maja, 18.00
dr Grzegorz Kuśnierz – Pogląd, medytacja i działanie w buddyzmie Diamentowej Drogi   

Prowadzona medytacja buddyjska

SOBOTY       
Miejsce: Muzeum Manggha: Galeria Europa – Daleki Wschód
po wykładach 28.04, 12.05, 19.05, 26.05 (ok. godz. 20.00)
   
ŚRODY
Miejsce: Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Krakowie, ul. Wojciecha Stattlera 5
między 18 kwietnia a 23 maja:           
18:00     Wprowadzenie w tematykę buddyzmu i medytacji dla zainteresowanych
19:00     Medytacja  

Biogramy

Dr René Staritzbichler – obronił doktorat z fizyki w Instytucie Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem. Zajmuje się rozwijaniem metod obliczeniowych na pograniczu fizyki, biologii oraz medycyny, budową białek wirusów, sekwencyjnością genetyczną i badaniami nad mózgiem oraz neuroprzekaźnikami. Wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu w Lipsku prowadzi badania nad immunoterapią.  

Dr Joan Paul Pozuelos – obronił doktorat z Neuronauki Poznawczo-Rozwojowej w Departamencie Psychologii Eksperymentalnej i Psychologii Zachowań na Uniwersytecie w Granadzie, gdzie aktualnie pracuje. Zajmuje się badaniami z zakresu psychologii eksperymentalnej, psychologii edukacyjnej i psychologii poznawczej, a w szczególności zastosowaniem neuronauki w rozwoju społecznym, emocjonalnym oraz poznawczym dzieci i młodzieży.  

Petra Foerster i Krzysztof Barański – rzeźbiarze, od 2007 roku podtrzymują tradycyjną sztukę tworzenia buddyjskich posągów w ramach Buddyjskiego Instytutu Sztuki Tybetańskiej (BINTA) w Brunszwiku (www.diamondway-artgroup.org).  

Marcin Barański (ur. 1971) z buddyzmem Diamentowej Drogi związany jest od 1993 roku. Od 2001 roku wykłada podstawy buddyzmu. Wiceprzewodniczący Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Polsce. Absolwent Politechniki Warszawskiej, pracuje w branży telekomunikacyjnej.  

Dr Grzegorz Kuśnierz – ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Studiował w Karmapa International Buddhist Institute w New Delhi w Indiach oraz w International Institute of Asian and Tibetan Studies w Hiszpanii. W 2004 zainicjował powstanie Naukowego Koła Orientalistyki na Uniwersytecie Opolskim, które organizuje wydarzenia związane z kulturą, nauką i religią Wschodu. Od 2007 roku wykłada podstawy buddyzmu w Polsce i w Europie. Wraz z żoną mieszka w Londynie. Pracuje jako nauczyciel i tłumacz.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole