Wystawa

Confluence

27.01.2018 - 25.03.2018

Wernisaż: 26.01.2018, 18.00

Kurator: Przemysław Wideł

Confluence znaczy współdroga

Łaciński termin confluentia oznacza łączenie się w jeden nurt kilku rzek lub strumieni, ale też miejsce spotkania dwóch rzek, a czasownik confluere to: płynąć razem. Wybór tytułu wystawy przez Aliskę Lahusen i Takesadę Matsutaniego jest znaczący: określa wzajemny stosunek obojga Artystów – to, jak rozumieją oni własną sztukę i jak ją definiują w relacji do sztuki partnera. Jeśli podążymy za metaforą wspólnego nurtu, to umownym, a zarazem wysoce symbolicznym miejscem, w którym ów nurt się zaczyna, miejscem spotkania obojga Artystów, jest Paryż. Pytanie, co w takim razie łączy te dwie wybitne osobowości twórcze. Obie propozycje wpisują się niewątpliwie w nurt artystycznego minimalizmu: u Lahusen ma on odcień poetycki, u Matsutaniego – rys radykalnej ekspresji. W obu wypadkach, po latach poszukiwania własnej drogi, mamy do czynienia z głęboko przemyślaną, świadomą i dojrzałą twórczością. Siła sztuki Matsutaniego zasadza się na głębokiej świadomości własnych korzeni, w tym tradycji buddyjskiej, w połączeniu z gruntowną lekcją sztuki zachodniej. O niezwykłym efekcie prac Aliski Lahusen decyduje wyjątkowa wrażliwość i otwartość na uniwersalne symbole, archetypy i rytuały obecne w obu wielkich kulturach. Proces twórczy każdego z Artystów jawi się metaforycznie jako zapis indywidualnej podróży, która na wystawie w Muzeum Manggha staje się współpodróżą, współdrogą…
Bogna Dziechciaruk-Maj
Dyrektor Muzeum Manggha

Radykalna ekspresja i tajemnicze piękno

Muzeum Manggha ma zaszczyt gościć dwójkę artystów światowej sławy, prekursorów awangardy lat sześćdziesiątych, których sztuka przepływa pomiędzy Japonią, Francją i Polską. Takesada Matsutani – artysta przybywający do Polski bezpośrednio z tegorocznego weneckiego Biennale. Absolutnie japoński w swoich oszczędnych, abstrakcyjnych realizacjach, mimo że do ich wykonania w znacznej mierze wykorzystuje współczesne i na wskroś europejskie techniki. Jego monumentalne instalacje i winylowe obrazy czy papiery zabierają widza w świat wschodniej kontemplacji i zmuszają do zatrzymania się w „teraz”. Aliska Lahusen – artystka pochodząca z Polski; jej fascynacje Krajem Kwitnącej Wiśni są widoczne w jej sztuce. Nie tylko na poziomie filozoficznego rozumienia, oszczędnego, minimalistycznego komponowania, ale także – a może przede wszystkim – w opanowanej do perfekcji umiejętności posługiwania się laką. Lahusen pokrywa nią swoje obiekty i nadaje im w ten sposób niezwykły i niemożliwy do pomylenia z niczym innym połysk. Przeglądając się w tych dziełach, widz zostaje przeniesiony do świata spokoju i kontemplacji. Oboje połączył Paryż, gdzie artyści mają swoje pracownie, i oczywiście Japonia. Dwie tak różne historie i postawy artystyczne spotykają się we wspólnym nurcie. Już dziś zapraszamy Państwa do poddania się i popłynięcia z prądem tych strumieni, których początkiem jest wiecznie ośnieżony szczyt góry Fudżi.
Przemysław Wideł
Kurator wystawy

DŌ - Kate Van Houten / Aliska Lahusen / Takesada Matsutani

Zachęcamy również Państwa do odwiedzenia Shefter Gallery pod adresem ul. Jabłonowskich 6 w Krakowie. Prezentowana tam wystawa DŌ - Kate Van Houten / Aliska Lahusen / Takesada Matsutani to niezwykła okazja do dalszego doświadczania sztuki wspomnianych wyżej artystów, oraz możliwość spotkania wspaniałych prac na papierze tworzonych przez Kate Van Houten – towarzyszkę życia Matsutaniego.

Więcej informacji na temat wystawy do znalezienia na stronie wydarzenia.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole