Wystawa

HIROSZIMA • NAGASAKI W cieniu tragedii

Gmach główny, poziom -1
06.08.2023 - 17.09.2023

Koordynacja: Aleksandra Sikora, Barbara Trojanowska Instalacja artystyczna i aranżacja: Aleksandra Sikora Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd Opracowanie materiałów: Muzeum Pokoju w Hiroszimie
∙ Wydarzenia towarzyszące ∙

Uprzejmie informujemy, że wystawa będzie niedostępna w dniach 6–9 oraz 12 września. Za utrudnienia przez przepraszamy.

Wystawa HIROSZIMA • NAGASAKI W cieniu tragedii zostanie otwarta 6 sierpnia 2023 roku, w 78. rocznicę ataku bombowego na Hiroszimę i opowiada o wydarzeniach, które wyraźnie zapisały się na kartach historii. 6 sierpnia 1945 roku nad Hiroszimą została zrzucona bomba atomowa, a trzy dni później, 9 sierpnia – ten sam los spotkał Nagasaki. W wyniku tej tragedii śmierć poniosło łącznie 200 000 osób, a te, które przeżyły tzw. hibakusha, musiały mierzyć się ze skutkami ataku, które dotkliwie wpłynęły na ich zdrowie i możliwość funkcjonowania w społeczeństwie. 

Plansze prezentowane na wystawie zostały zaprojektowane przez Muzeum Pokoju w Hiroszimie, a ich pokaz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest przygotowany z inicjatywy Ambasady Japonii w Polsce. Treść paneli opiera się nie tylko na historycznym i politycznym kontekście ataków atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, ale także odnosi się do wybuchu z punktu widzenia fizyki. Wśród plansz znajdują się również takie, które opisują i pokazują skutki bombardowania, zniszczenia i konsekwencje zdrowotne, jakie poniosły ofiary ataków. Intencją i celem burmistrzów Hiroszimy i Nagasaki, których listy otwierają wystawę, jest nawoływanie do działań na rzecz szerzenia pokoju.  

Symboliczne działania w tym zakresie znajdą swoje odzwierciedlenie w aranżacji wystawy i w programie wydarzeń towarzyszących wystawie HIROSZIMA • NAGASAKI W cieniu tragedii.

Wyznaczona w przestrzeni ekspozycyjnej instalacja przygotowana specjalnie na tę wystawę dotyczy zjawiska, które można odczytywać jako wizualną metaforę wydarzeń w Hiroszimie i Nagasaki. Cienie symbolizujące ofiary Hiroszimy i Nagasaki oraz cienie osób odwiedzających wystawę odkładające się na ścianach tworzą rodzaj narracji, której motywem przewodnim jest pamięć. Nakładające się kształty, choć nawiązują przede wszystkim do tragedii z 1945 roku, zaczynają funkcjonować jako uniwersalna opowieść upamiętniająca ofiary wojen czy konfliktów politycznych. Drugim znaczącym elementem instalacji są rośliny wyrastające spod gruzów, będące odwołaniem do drzew, które przetrwały nuklearną katastrofę, nazywanych w Japonii Hibakujumoku



Wystawa współorganizowana z Ambasadą Japonii w Polsce

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole