Eksperyment. Materiał. Architektura
Kontynuując stale obecny temat współczesnej architektury w Muzeum Manggha – budynku będącym ikoną architektury XX w. – planujemy zorganizowanie wystawy Kengo Kumy, najlepiej dziś rozpoznawalnego architekta japońskiego, który zgodnie z japońską tradycją, łączy nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór jego ostatnich eksperymentalnych projektów, które świetnie ilustrują rozumienie architektury przez Kengo Kumę. Ma ona być w jego ujęciu przyjazna dla użytkowników, czerpiąca inspirację z natury i lokalnego środowiska, tłumiąca wszelkie tendencje do dominacji budynku nad naturalnym otoczeniem.
Uzupełnieniem projektów wybitnego japońskiego architekta będzie prezentacja unikatowej drewnianej instalacji, abstrakcyjnej formy, zatytułowanej
Chmura zaprojektowanej przez pracownię Kengo Kumy we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej, Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Krzysztofa Ingardena.
Instalacja
Chmura to kompozycja stworzona przy użyciu dwóch typów identycznych elementów z takim samym kątem połączenia 45 stopni dla wszystkich połączeń. Jest ona efektem analizy tradycji połączeń ciesielskich w Polsce i Japonii, w szczególności konstrukcji łączenia belek drewnianych z zastosowaniem tzw. „połączeń na jaskółczy ogon” i jego pochodnych.
Na otwarcie wystawy planowana jest również wizyta przedstawicieli biura architektonicznego z Tokio, z Mistrzem Kengo Kumą na czele, który otworzy eskpozycję swoich prac oraz wygłosi wykład. Jeśli nie będzie to możliwe ze względów pandemicznych, skorzystamy z opcji łączenia online.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego