Wystawa

KENGO KUMA

Galeria Europa – Daleki Wschód
16.12.2021 - 03.05.2022

Kurator: dr hab. Krzysztof Ingarden, prof. KAAFM Kurator: Marcin Sapeta, partner w biurze KKAA Koordynacja: Aleksandra Kalfas Współpraca: Marcel Dawid (KKAA), Go Terasawa (KKAA), Hisako Tokai (KKAA), Piotr Urbanowicz (KAAFM)

Eksperyment. Materiał. Architektura

Kontynuując stale obecny temat współczesnej architektury w Muzeum Manggha – budynku będącym ikoną architektury XX w. – planujemy zorganizowanie wystawy Kengo Kumy, najlepiej dziś rozpoznawalnego architekta japońskiego, który zgodnie z japońską tradycją, łączy nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór jego ostatnich eksperymentalnych projektów, które świetnie ilustrują rozumienie architektury przez Kengo Kumę. Ma ona być w jego ujęciu przyjazna dla użytkowników, czerpiąca inspirację z natury i lokalnego środowiska, tłumiąca wszelkie tendencje do dominacji budynku nad naturalnym otoczeniem.

Uzupełnieniem projektów wybitnego japońskiego architekta będzie prezentacja unikatowej drewnianej instalacji, abstrakcyjnej formy, zatytułowanej Chmura zaprojektowanej przez pracownię Kengo Kumy we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej, Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Krzysztofa Ingardena.

Instalacja Chmura to kompozycja stworzona przy użyciu dwóch typów identycznych elementów z takim samym kątem połączenia 45 stopni dla wszystkich połączeń. Jest ona efektem analizy tradycji połączeń ciesielskich w Polsce i Japonii, w szczególności konstrukcji łączenia belek drewnianych z zastosowaniem tzw. „połączeń na jaskółczy ogon” i jego pochodnych.

Na otwarcie wystawy planowana jest również wizyta przedstawicieli biura architektonicznego z Tokio, z Mistrzem Kengo Kumą na czele, który otworzy eskpozycję swoich prac oraz wygłosi wykład. Jeśli nie będzie to możliwe ze względów pandemicznych, skorzystamy z opcji łączenia online.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenia towarzyszące

12 stycznia 2022 r.
Wykład: Nowoczesność i tradycja w architekturze Japonii. Trzy pokolenia i trzy przykłady procesów formacyjnych: Kenzo Tange – Arata Isozaki – Kengo Kuma
Krzysztof Ingarden

21 lutego 2022 r.
Wykład: Światło w architekturze Kengo Kumy
Barbara Stec
 
10 marca 2022 r.
Wykład:  Makieta jak szkic
Maciej Siuda

24 marca 2022 r.
Wykład: Pochwała dyskomfortu – o pojęciach komfortu i dyskomfortu w nowoczesnej architekturze
Aleksandra Kędziorek

31 marca 2022 r.
Wykład: Warstwy
Maciej Miłobędzki
 
7 kwietnia 2022 r.
Wykład: Meteopolis – miasto mikroklimatów
Centrala, Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis

       19 kwietnia 2022 r.
Wykład: Docenić zmyślność: Metis jako architektka (o wiedzy ucieleśnionej)
Ewa Klekot


21 kwietnia 2022 r.
Debata: Architektura a katastrofa klimatu
Goście: Robert Konieczny, Przemysław Powalacz, Jola Starzak, Kacper Kępiński, Urszula Forczek Brataniec
Prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak

Szczegóły na stronie www.manggha.pl/cykl/eksperyment-material-architektura

WSPÓŁORGANIZATOR

SPONSORZY WYSTAWY

PARTNERZY

PATRONAT HONOROWY

PATRONI MEDIALNI

                                                     
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole