Wystawa

LATALA. 10 lat później

13 - 22 grudnia 2019

Wernisaż: 12.12.2019, 18.00

otwarty montaż / laboratorium: 11–12 grudnia idea wystawy: Dagmara Latała, Jacek Latała identyfikacja wizualna wystawy: Szymon Zakrzewski
Wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie prezentacją wybranych projektów Lataladesign studio powstałych na przestrzeni ostatnich 10 lat. Obejmie najważniejsze prace powstałe w ramach studia, w tym meble, obiekty użytkowe, scenografie teatralne, instalacje w przestrzeni publicznej, projekty wystaw oraz wnętrz.

Studio Lataladesign zostało założone w 2009 przez Dagmarę i Jacka Latała. Po latach praktyki w uznanych światowych biurach projektowych projektanci założyli studio w Krakowie z misją opracowania własnego języka projektowego. Kombinacja różnorodnych zainteresowań w duecie inspiruje ich do poszukiwań na styku dizajnu i architektury. Na wystawie pokazane zostaną prace sięgające początków studia. Wczesna działalność Lataladesign nakierowana była na projekty interdyscyplinarne, odnoszące się do przestrzeni publicznej i interakcji społecznej. Ich pierwsza realizacja to kinetyczny projekt przestrzenny Nic się nie stało, zaprezentowany w legendarnej galerii Goldex Poldex w Krakowie w grudniu 2009. Przez eksperymentalne działania projektanci poszukiwali zależności przestrzennych, transformacji, relacji z odbiorcą. Swoje odkrycia projektowe kontynuowali w późniejszych realizacjach, m.in. w scenografiach teatralnych oraz instalacjach w przestrzeni publicznej. Swoją reprezentację będą miały również projekty wystaw, w tym najnowszy projekt Niezwykłe historie z Polski i Japonii dla Muzeum Manggha, wystawa która w formie składanych mebli podróżuje obecnie po Japonii. Projekty przestrzeni będą prezentowane wielopłaszczyznowo - w formie makiet, modeli 3D, szkiców, rysunków oraz prezentacji multimedialnych, przybliżających ich genezę oraz proces produkcji i funkcjonowania. Istotną częścią wystawy będą również wybrane projekty obiektów i mebli. Są to autorskie kolekcje jak również prace powstałe na zlecenie instytucji kultury. Projektantów interesują alternatywne produkcje, eksperymenty technologiczne oraz reinterpretacja rzemiosła. Własna, nisko-seryjna produkcja umożliwia im doświadczanie i modyfikowanie procesów technologicznych oraz bezpośredni kontakt z materiałem. Oprócz wcześniej pokazywanych produktów, zostaną pokazane również najnowsze, nieupublicznione do tej pory obiekty w wersjach prototypowych.

Prace Lataladesign były pokazywane na międzynarodowych festiwalach designu m.in. na Brussels Design September w Brukseli, DMY w Berlinie, Designblok w Pradze oraz Gdynia Design Days Łódź Design Festiwal, Warsaw Home, 4 Design Days w Katowicach, jak również na wystawach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie. Studio współpracuje z licznymi instytucjami kultury, na wystawie zostaną pokazane projekty zrealizowane dla takich instytucji jak Bunkier Sztuki, Łaźnia Nowa, Małopolski Instytut Kultury, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Teatr Polski w Bydgoszczy, Wydawnictwo Karakter, Zamek Cieszyn.

Dagmara Latała – projektantka, wykładowczyni. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała również na Elisava w Barcelonie. Swoje doświadczenie projektowe zdobywała w Wielkiej Brytanii, pracując dla czołowych biur projektowych m.in. Barber Osgerby / Universaldesignstudio, Rundell Associates w Londynie, współpracowała również z Fitch w Dubaju i Landor w Singapurze. Współzałożycielka studia Lataladesign. Prowadzi zajęcia na kierunku Design na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Jacek Latała – projektant. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, studiował również na Elisava, Universitad Pompeau Fabra w Barcelonie. W latach 2002-2007 pracował w  uznanych firmach projektowych w Londynie m.in Arup i McCaslan&Partners. Współtwórca studia Lataladesign i od 2018 marki Latala.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole