Fotografie i kolekcja lalek Moniki Mostowik
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na kolejną już wystawę współczesnych lalek (a)bjd –
(asian) ball-jointed dolls, zatytułowaną
Mroczne oblicze lalki.
Tym razem w jesiennym, ponurym nieco klimacie vintage zaprezentujemy około 30 lalek z prywatnej kolekcji Moniki Mostowik (pseud.
dolls of milena) oraz jej fotografie i wiersze
haiku.
Lalka (a)bjd – o ruchomych / kulkowych stawach – wykonana jest z żywicy poliuretanowej. Po raz pierwszy została zrobiona w Japonii przez firmę Volks, obecnie lalki bjd powstają na całym świecie, choć głównie w Azji. Poszczególne części lalki połączone są elastyczną gumą, co umożliwia ich pozowanie. Mostowik traktuje lalki jak modelki, z ogromną uwagą i wnikliwością za pomocą fotografii tworzy miniaturowe światy z lalką w roli głównej, opowiadając uniwersalne, choć mroczne historie.
Lalki, ale nie zabawki dla dzieci, smutne, często oszpecone, brzydkie, niedoskonałe. Nie są to statyczne figurki, każda lalka to niepowtarzalna postać. Poruszające, choć nieruchome, są często niepokojącą imitacją człowieka, podkreślają ludzkie przywary, wyrażają ludzkie emocje, a przede wszystkim je wzbudzają, niejednokrotnie przyprawiając o dreszcze.
Równocześnie z wystawą będzie miała miejsce premiera kolejnej książki Mostowik –
Zanim stanę się lalką (wyd. Jama), o lalkach właśnie oraz o istocie tworzenia.
Jako że „lalka jest zwierciadłem duszy” (
koitsukihime), jest to zatem podróż duchowa, w subtelnie mroczne zakamarki. W jesiennym nastroju eksponujemy to, co w lalkach bjd wyjątkowe: ich tajemniczość i niejednoznaczność. Nie wszystko tu jest czarno białe, choć w tych właśnie kolorach utrzymana jest wystawa.