Wystawa

Stany splątane

Galeria Europa – Daleki Wschód
17.02.2024 - 07.04.2024

Wernisaż: 16.02.2024, 18.00

Kurator: Przemysław Wideł Aranżacja plastyczna: Mateusz Kołek, Przemysław Wideł Koordynacja: Ewa Mazurkiewicz, Monika Werner Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd Animacje: How & How, XULM (Marcin Surma) Muzyka: Merry Lamb Lamb, Yum! Laksa
Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, co też może się skrywać w głowie artysty? Już niebawem będziesz mieć taką możliwość. I nie, nie jest to reklama nowego produktu bioinżynierii ani zapowiedź kolejnego wynalazku stworzonego przez największego potentata elektrycznych samochodów.

Zapraszamy na wystawę prac Mateusza Kołka Stany splątane do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Stany splątane to próba przedstawienia, jak może wyglądać taka podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka. Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami.

Doświadczenie tej struktury to nieliniowa opowieść pełna „zaszytych” znaczeń i wzorzyście powtarzających się elementów, po których tropie uważny obserwator może eksplorować świat artysty. Na wystawie podróżujemy wraz z nim poprzez miejsca i czasy. Odwiedzamy przestrzenie i spotykamy ludzi w sytuacjach, które – zatrzymane w grafikach – są stopklatkami z większej opowieści. W kilku przypadkach Mateusz Kołek zdradza nam, jaka historia lub emocja stała się inspiracją do konkretnej pracy.

Stany splątane to wystawa – przygoda, która rozpoczyna się w Krakowie i do Krakowa na powrót prowadzi. Po drodze jednak na odwiedzających czeka kilka furtek do innej rzeczywistości, równoległych światów. A nawiązując do słów samego artysty – w środku jest naprawdę ciekawie!
Przemysław Wideł


MATEUSZ KOŁEK
(ur. 1981) – ilustrator, rysownik komiksów, autor murali współpracujący z takimi gazetami jak: „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”, „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Znak”, „Przekrój”, „Bluszcz”, ESPN USA, „Sports Illustrated”. W 2017 rozpoczął serię Rzeczy, które widziałem, ale nie miałem smartfona, dokumentującą kilkumiesięczny pobyt artysty w Hongkongu; seria rozwinięta o rozdziały tokijski, krakowski oraz opisujący doświadczenia początku pandemii COVID-19 zaowocowała albumem Alone Together, wydanym w 2023 roku przez hongkońskie wydawnictwo ZtoryTeller. Mieszka w Krakowie.

Wystawy

2010 – O-kupować. Ilustracja PL, wystawa zbiorowa, Soho Factory, Warszawa
2011 – Nowy Chaos, wystawa zbiorowa, Galeria Sektor I, Katowice
2017–2018 – Uwikłani w tekst, wystawa zbiorowa, Galeria Biała, Lublin
2018 – So I Wonder, wystawa indywidualna, Naked Hub, Hongkong
2019 – Alone Together, wystawa indywidualna, Little Creatures, Hongkong
2020–2021 Kraków. Smok i Smok, wystawa zbiorowa, Sumida Hokusai Museum, Tokio
2023 – Alone Together, wystawy towarzyszące premierze albumu pod tym samym tytułem, Belowground Hong Kong, Pat Guzik Mini Studio, Królowa Przedmieścia, Targowa2, Kraków
2023 – I wonder when it all began, wystawa razem z Pat Guzik, Harvey Nichols i ZtoryTeller, Hongkong
2023 – I wonder when it all began, VIVI, Nagoja

PARTNERZY WYSTAWY

PATRONI MEDIALNI

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole