Wystawa

Washi no fushigi. Tajemnica papieru

Galeria Europa – Daleki Wschód
09.02.2019 - 31.03.2019

Wernisaż: 08.02.2019, 18.00

Idea i scenariusz: Ewa Rosiek-Buszko Aranżacja wystawy: Masakazu Miyanaga Koordynacja: Barbara Karwat, Anna Śmiałek

Artystki
Ewa Rosiek-Buszko

Marta Bożyk
Małgorzata Malwina Niespodziewana

Fotografie
Takaaki Otsuka


Washi no fushigi. Tajemnica papieru to wystawa wprowadzająca widza w magiczny świat sztuki papieru. Idea wystawy powstała w 2003 roku w czasie mojej rezydentury w Mino. Wszystkie artystki uczestniczące w wystawie to krakowianki, wszystkie miałyśmy szczęście doświadczyć sztuki tworzenia unikatowych papierów ręcznie czerpanych zarówno w Mino, jak i w Dusznikach Zdroju. Czerpiąc z wielowiekowych doświadczeń, z wielkim szacunkiem dla tradycji, wciąż zgłębiamy tajemnice papieru. W różnych postaciach jest on materią bardzo istotną w naszej twórczości. Wystawa ilustruje jego niezwykłe możliwości, drzemiący w nim potencjał oraz radość ciągłych poszukiwań artystycznych.
Ewa Rosiek Buszko

Z ogromną radością zapraszamy do naszego świata papieru.

Mino to malownicze miejsce, gdzie artystki przed piętnastu laty zgłębiały tajemnice papieru washi. Również Kraków jest miastem pełnym magicznego uroku. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha to ważne dla sztuki miejsce, gdzie kultywuje się tradycje wymiany japońskiej i polskiej kultury, krajów tak odległych, a jednak sobie bliskich. 2019 to rok jubileuszu stulecia nawiązania stosunków polsko-japońskich. Wiele jest zatem powodów zorganizowania wystawy Washi no fushigi. Tajemnica papieru, ale sztuka jest tutaj powodem najważniejszym. Sztuka papieru washi, który w 2014 roku został wpisany przez UNESCO na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. O tym, że w naszym kraju papier też cieszy się szacunkiem, świadczy funkcjonowanie w Polsce od 1968 roku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. W 2017 roku została tu otwarta pierwsza w Polsce galeria sztuki papieru, która będzie w następnej kolejności gościć wystawę. Potem ekspozycję Washi no fushigi. Tajemnica papieru przejmie Muzeum Washi w Mino. Jaką tytułową tajemnicę pokaże nam ta wystawa? Wszystkie trzy artystki, rozmawiając ze mną, mówiły o świetle, które będzie elementem scalającym ich wypowiedź, światło zaś jest symbolem pozytywnym i samo w sobie tajemnicą.
Ewa Latkowska-Żychska
(fragment recenzji wystawy)

Wystawie towarzyszą zdjęcia Takaakiego Otsuki, fotografa z Mino, który z czułością rejestruje od lat życie tego uroczego miasteczka, w którym z miłością, szacunkiem i dumą nieprzerwanie od 1000 lat wyrabia się papier washi.

Patronat Honorowy

Konsul Honorowy Japonii
w Krakowie

Partnerzy

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole