IKEBANA – pokaz i warsztaty japońskiej sztuki układania kwiatów

Sztuka układania kwiatów swoje początki w Japonii miała ponad 560 lat temu, w okresie Muromachi (1336–1573). Był to czas, kiedy w dawnej stolicy – Kioto, wokół dworu cesarskiego skupiało się życie możnych rodów oraz rozwijały się nowe, żywe i ekscytujące formy sztuki. Ikebana była jednym z tych nowych rozwiązań, krystalizując się jako ceniona forma sztuki. Stopniowo wykształciły się formalne stowarzyszenia i szkoły ikebany, których obecnie jest w Japonii ponad trzy tysiące. Wypracowały one wiele różnych stylów rozwijanych do dziś w odniesieniu do nieustannie zmieniającego się świata.

Definicja ikebany pochodzi od słów ikeru (jap. „ożywiać”) i hana (jap. „kwiat”), co dosłownie oznacza „ożywione kwiaty”. Kompozycje są odzwierciedleniem natury, wykorzystuje się w nich kwiaty, gałęzie drzew i krzewów, a także różnorodne liście. Ikebany mogą się wydawać minimalistyczne i ascetyczne, niemniej każdy element ma tu znaczenie. Liczą się nie tylko same rośliny, ale także faza ich rozwoju, kąt nachylenia czy proporcja długości do wysokości użytego wazonu. Nasze zrozumienie tego naturalnego porządku determinuje to, co zostanie wyrażone w ikebanie. Istotna jest również liczba użytych elementów, wiążąca się ściśle z filozofią szkół ikebany w Japonii.

O tym jak prawidłowo tworzyć kwiatowe kompozycje według zasad najstarszej z istniejących szkoły ikebany, Szkoły Ikenobo nauczą nas jej Mistrzynie – Harumi Takahashi, Kanako Konaka, Kiyoko Ochiai, Yasuko Okuyama oraz Kuniko Suzuki. Pokaz (ok. 40 min) oraz warsztaty odbędą się w piątek, 8 listopada w godzinach 17.00–19.00, w przestrzeni sali zajęciowej w Galerii Europa – Daleki Wschód. Wydarzenie tłumaczone będzie z języka japońskiego.

Koszt udziału wynosi 100 złotych za osobę, wpłaty można dokonać poprzez płatność online. W cenie zawarte są wszystkie materiały potrzebne do wykonania kompozycji. Zachęcamy do wcześniejszego zakupu z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit miejsc: 15 osób).

Na pokaz poprzedzający warsztaty obowiązuje wstęp wolny.

Warsztaty są częścią programu wydarzeń towarzyszących wystawie IKEBANA. Wystawa na jubileusz 30-lecia Muzeum Manggha, którą zainauguruje wernisaż 12 listopada o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej, uczestnik zgadza się na warunki opisane w Regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole