Moc Muzeów – Niech kot będzie z nami

W piątek 13 maja 2022 r. wraz z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędem Miasta Krakowa zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Manggha! Zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie bieżące wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych z tej okazji. Muzeum w tym dniu będzie otwarte od godziny 10.00 do 18.00, natomiast Noc Muzeów rozpocznie się od godziny 19.00 i potrwa do północy (z ewentualnym przedłużeniem do godziny 1.00 w zależności od liczby zwiedzających). Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbywa się pod hasłem Moc Muzeów. Wstęp w ramach biletu za 1 zł.

WYSTAWY

1. Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu – wystawa w budynku głównym Muzeum Manggha
2. Jerzy Skolimowski. W malarstwie wszystko mi wolno – wystawa w budynku Galerii Europa – Daleki Wschód

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

19.00–20.00 Kocia bajka

Zapraszamy na wspólne czytanie bajki O chłopcu, który malował koty połączone z elementami warsztatowymi. Dzieci otrzymają ilustracje obrazujące usłyszaną historię, uporządkują je w odpowiedniej kolejności, po czym umieszczą grafiki w książkowej harmonijce (jap. orihon). Gdy historia obrazkowa będzie już gotowa, dzieci czeka kolejne zadanie – zaprojektowanie okładki do stworzonej przez siebie książeczki.

Zajęcia odbędą się w przestrzeni Biblioteki Muzeum Manggha w piątek 13 maja 2022 r. w godzinach 19.00–20.00. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 latZgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: “Kocia bajka 13.05”. W treści proszę podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanych Uczestników. Z uwagi na limitowaną liczbę miejsc (limit: 15 osób), zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji.

Uprzejmie prosimy o dostosowanie się do zaproponowanej organizacji zajęć: na czas spotkania prosimy nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej. Przyjmujemy jedynie zgłoszenia w formie „dorosły/dorośli + dziecko/dzieci”.

20.00–21.00 Wykład Podróż po Japonii

Podczas wykładu Podróż po Japonii uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę dotyczącą Kraju Kwitnącej Wiśni – zarówno o kulturze tradycyjnej, jak i współczesnej, popularnej. Prowadząca omówi kwestie takie jak usytuowanie geograficzne kraju, świat przyrody, kultura i sztuka, tradycja i codzienność współczesnego Japończyka. Dzięki wirtualnej podróży przez główne wyspy japońskie uczestnicy poznają najważniejsze punkty turystyczne, Japonię zmieniającą się na tle czterech pór roku, a także przyglądną się Japończykom w trakcie wyjątkowych dla nich momentów: tradycyjnych świąt i festiwali.

Wykład odbędzie się w przestrzeni Muzeum Manggha w piątek 13 maja 2022 r. w godzinach 20.00–21.00. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży i osób dorosłych. Informujemy, że wydarzenie objęte jest limitowaną liczbą miejsc (limit: 100 osób, brak możliwości rezerwacji).

20.00–22.00 Kaligrafia japońska – stoisko edukacyjne

Pismo i język są nieodłączną częścią kultury japońskiej. Przekazując wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć tego tematu. Japończycy zaczerpnęli system znaków od Chińczyków, przy czym wzbogacili go o własne elementy. Język japoński składa się z trzech systemów pisma: znaków kanji, hiragany i katakany. Japończycy doskonalą pismo nie tylko przez naukę pamięciową znaków, ale i sposób ich pisania. Shodō, czyli dosłownie "droga pisma", to japońska kaligrafia. Poprzez wielokrotne pisanie znaku przy użyciu specjalnych utensyliów (pędzla, tuszu, kamienia oraz papieru), doskonali się jego walory estetyczne.

Warsztaty na poziomie podstawowym odbędą się w formie otwartego stoiska w przestrzeni Muzeum Manggha, z którego będzie można korzystać w ramach wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji). Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Uczestnicy przy wsparciu prowadzących będą mogli napisać podstawowe znaki kanji.

19.00–21.00 Origami – stoisko edukacyjne

Czym jest origami? Jest to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. ori) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwolą nam wykreować pożądany kształt. Jedną z najpopularniejszych figur origami jest żuraw (jap. tsuru), w kulturze japońskiej postrzegany jako symbol długowieczności, szczęścia i lojalności.

Warsztaty origami na poziomie podstawowym odbędą się w formie otwartego stoiska w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód, z którego będzie można korzystać w ramach wolnych miejsc. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 10 osób.

19.00–21.30 Pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty SENSHINKAI

Stowarzyszenie Senshinkai powstało dzięki inicjatywie japońskiej nauczycielki herbaty, Etsuko Yamaguchi, która od niemal czterdziestu lat szerzyła kulturę swego kraju podczas licznych wizyt w Polsce. Kraków przyciągnął jej szczególną uwagę, a współpraca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaowocowała utworzeniem w 2001 roku regularnie ćwiczącej grupy. W 2007 roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie uznane za część Chadō Tankōkai, będącego elementem struktury szkoły Urasenke. Dzięki wsparciu profesor Yamaguchi organizowane są cykliczne warsztaty, a jej polscy uczniowie mają możliwość dalszego kształcenia się na specjalnym kursie dla obcokrajowców w szkole Urasenke w Kyoto. Od 2017 roku uczniami krakowskiej filii szkoły Urasenke opiekuje się pani profesor Michiru Sugimoto.

Zapraszamy na pokaz parzenia herbaty, który odbędzie się w 3 turach:

19.00–19.30 I pokaz
20.00–20.30 II pokaz
21.00–21.30 III pokaz

Organizator zapewnia 20 miejsc siedzących (brak możliwości rezerwacji). Pozostałe miejsca w przestrzeni pokazu są stojące.

Zapisy na poszczególne wydarzenia edukacyjne ruszają 4 maja.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole