Szczęśliwy powrót dzieci syberyjskich do ojczyzny (1919–1923)
Ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co ma najlepszego
Konkurs dla dzieci i młodzieży
„Ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co ma najlepszego” – brzmiała główna tez Deklaracji genewskiej uchwalonej w 1924 roku. Po latach, w 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w uchwalonej Konwencji o prawach dziecka postanowiło, że państwa-strony będą respektowały prawa dziecka, w tym zwłaszcza prawa do życia w pokoju, bez względu rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, pochodzenie, poglądy polityczne.Dzieci nigdy nie prowadziły wojny, ale zawsze były i są jej największymi ofiarami. Słowa te mówią o niewypowiedzianej tragedii dzieci, które znalazły się w polu wojennych konfliktów. Wojna odbiera ludziom i światu to, co najważniejsze: życie i wolność.
Zadanie tegorocznego Konkursu polega na próbie zinterpretowania historii dzieci syberyjskich w perspektywie praw dziecka (Deklaracja genewska z 1924 r., Konwencja o prawach dziecka z 1989 r. ).
Co to znaczy, że dzieci mają prawo do dzieciństwa i nieskrępowanego rozwoju? Na czym polega / może polegać partnerstwo dzieci w rodzinie, szkole, życiu społecznym? Jak dzieci mogą naprawiać świat, włączać się w budowanie kultury pokoju, odrzucanie przemocy, zapobieganie konfliktom oraz rozwiązywanie konfliktów prze dialog i negocjacje? Jak dzieci mogą nabywać i rozwijać zdolności negocjacyjne, współkształtować umiejętność wysłuchiwania innych?
Tegoroczna edycja Konkursu ma wywołać refleksję nad „pokojem”, „wojną” i nad „sobą samym” w tym kontekście.
Los dzieci polskich, ewakuowanych w latach 1919–1923 z terenów Syberii, w czasie rewolucji, anarchii, głodu, dzieci, którym groziło wynarodowienie – niesie pozytywną odpowiedź na pytanie, czy realizacja praw dziecka jest możliwa. W 2024 roku dzieci z Ukrainy, Syrii, Palestyny, Izraela, jak również dzieci z wielu innych miejsc na świecie ogarniętych wojną wołają o pomoc. Znajdują się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i rozwoju. Potrzeba świata wolnego od przemocy i sprzyjającego rozwojowi młodego pokolenia. budowania i rozwijania kultury pokoju między ludźmi nigdy nie była tak nagląca.
Konkurs skierowany jest do dzieci VII i VIII klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej. Udział jest dobrowolny i bezpłatny. Konkurs ma dwie zasadnicze postaci:
a) I etap (szkolny) – tradycyjny konkurs wiedzy o wydarzeniach, obejmujący dzieje dzieci syberyjskich i pomoc Japonii, widziane na tle wydarzeń:
· rewolucji rosyjskiej i wojny domowej na Syberii 1917–1922;
· dziejów Polaków na Syberii;
· interwencji wojskowej na Syberii;
· stosunków japońsko-rosyjskich 1919–1922.
b) II etap (ogólnopolski)
Konkurs form literackich, plastycznych, multimedialnych (tworzonych także za pomocą AI), obejmujących takie typy wypowiedzi jak:
· literackie (pisemne), np. esej, wywiad, raport z badań, komiks;
· plastyczne, np. obraz, rysunek, fotografia, fotostory, plakat, inna dowolna forma;
· multimedialne, np. film, klip, aplikacja na smartfon, muzyczne.
Szczegółowy harmonogram Konkursu:
Listopad 2024 – luty 2025 : Ogłoszenie Konkursu
Luty – marzec 2025 : Zgłoszenia szkół biorących udział w Konkursie
Marzec – kwiecień 2025 : Przeprowadzenie Konkursu na etapie szkolnym i ogłoszenie wyników I etapu Konkursu
Maj – czerwiec 2025 : II etap i wyłonienie zwycięzców, uroczyste zakończenie Konkursu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Szczegółowych informacji dotyczących Konkursu udziela:
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
e-mail: katarzyna.nowak@manggha.pl
tel. +48 12 267 27 03
Partnerami Konkursu są Social Welfare Corporation Fukudenkai w Tokio oraz Port of Humanity Tsuruga Museum.
Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Instytut Polski w Tokio, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii, Konsul Honorowy w Japonii w Krakowie.
Każdy Uczestnik Konkursu i jego przedstawiciel ustawowy, a także zgłaszany Nauczyciel przygotowujący Uczestnika do Konkursu zobowiązani są zapoznać się z postanowieniami Regulaminu Konkursu przed zgłoszeniem do Konkursu. Zgłoszenie do Konkursu stanowi zgodę na przestrzeganie Regulaminu Konkursu oraz jest równoznaczne z pełną i świadomą jego akceptacją.
Szczegółowy opis zasad konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można pobrać klikając w poniższą ikonę: