Wystawa

Jak we śnie! Emil Orlik w Japonii

13.03.2020 - 14.06.2020

Wernisaż: 12.03.2020, 18.00

kuratorka: dr Anna Król aranżacja wystawy: dr Anna Król z serii: „Japonizm”
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę czeskiego artysty Emila Orlika (1870–1932), twórcy niezwykle różnorodnego: malarza, rysownika, grafika pracującego we wszystkich technikach, scenografa i kostiumologa (pracującego m.in. dla Maxa Reinhardta), plakacistę, ilustratora i projektanta książek, artystę ekslibrisu oraz pedagoga. W zasadzie nie ma takiego obszaru sztuki, gdzie nie byłby aktywny, zawsze napędzany wielką ciekawością tego, co było dla niego nieznane. Jednakże to prace graficzne pozostają w centrum jego oeuvre. W 1901 roku wyjechał na dziesięć miesięcy do Japonii, gdzie perfekcyjnie poznał technikę drzeworytu barwnego. Emil Orlik czynnie uczestniczył w życiu artystycznym Pragi, Wiednia i Berlina, wiele podróżował, m.in. dwukrotnie odwiedził Japonię. Był członkiem Secesji Wiedeńskiej i Berlińskiej oraz Grupy Klimta.

Prace japońskie należą do najlepszych dzieł jego autorstwa, ponieważ mimo silnych pierwowzorów i fascynującej egzotyki nie są prostym naśladownictwem, lecz stanowią poszukiwania głębszego, emocjonalnego i artystycznego zrozumienia i indywidualnej ekspresji. Jest także autorem unikatowej galerii portretów najwybitniejszych przedstawicieli kultury i nauki świata, m.in. Rilkego, Mahlera, Einsteina.

kliknij, aby powiększyć zdjęcie.

W Muzeum Manggha możemy zobaczyć ponad 100 jego prac – drzeworytów barwnych, akwafort, litografii, akwarel i rysunków – z kolekcji miłośnika jego sztuki, kolekcjonera Petera Vossa-Andreae, uzupełnione dziełami ze zbioru Henryka Grohmana z Gabinetu Rycin Uniwersytetu Warszawskiego.

W przestrzeniach Muzeum prezentujemy najważniejsze tematy jego dzieł graficznych. I tak, kolejno przedstawiamy: kompozycje powstałe podczas pobytu w Japonii –  Z Japonii, krajobrazy, portrety i ekslibrisy inspirowane sztuką japońską – Japonizm, portrety przedstawicieli świata sztuki i nauki Pragi, Wiednia i Berlina – Firma portretowa.

Wystawie towarzyszy pierwsza w Polsce publikacja o Emilu Orliku.

Wystawa przygotowywana we współpracy z Domem Norymberskim w Krakowie.

PARTNER

PATRONAT MEDIALNY

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole