Manggha Matsuri

W niedzielę, 26 listopada 2023 roku zapraszamy na wspólne świętowanie Manggha Matsuri. W tym roku jubileusz 29-lecia Muzeum Manggha zbiegnie się z otwarciem w głównym budynku nowej wystawy – HIROSHIGE 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego.


AKTUALNE WYSTAWY
Promocyjny bilet wstępu na wszystkie wystawy: 2 złote za osobę.


PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

  •  10.00–17.30: Pamiątkowe pocztówki. Stoisko otwarte
Przyjdź do nas 26 listopada i stwórz własną kartkę pocztową z wizyty w Muzeum Manggha. Udekoruj pocztówkę za pomocą zestawu pieczątek z wybranymi motywami japońskimi i ciesz się niepowtarzalną pamiątką z udziału w Manggha Matsuri 2023.

Stoisko ulokowane będzie w przestrzeni holu głównego Muzeum Manggha. Możliwość korzystania ze stoiska w miarę dostępności wolnych miejsc. Jednocześnie przy stoisku może przebywać maksymalnie 6 osób. Udział bezpłatny.

  •  10.00–17.00: Japońska grafika. Otwarte stoisko edukacyjne
Otwarte stoisko, na którym możesz własnoręcznie przygotować odbitkę z jednym z wybranych przedstawień nawiązujących do znanych drzeworytów oraz postaci z japońskiej mitologii. Poznaj tajniki drzeworytnictwa i poczuj się jak drukarz uwieczniający na papierze japońskie „obrazy przepływającego świata”.

Stoisko ulokowane na parterze Galerii Europa – Daleki Wschód. Możliwość korzystania ze stoiska w miarę dostępności wolnych miejsc. Jednocześnie przy stoisku mogą przebywać maksymalnie 3 osoby. Udział bezpłatny.

  •  12.00–13.30 Wernisaż wystawy HIROSHIGE 2023
Podczas Manggha Matsuri odbędzie się wernisaż nowej wystawy poświęconej jednemu z największych artystów ukiyo-e (obrazy przepływającego świata) – Utagawie Hiroshigemu (1797–1858). Twórca ten zmienił język wizualny sztuki Zachodu w XIX i XX wieku, współtworząc zjawisko japonizmu. W kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, patrona Muzeum Manggha, znajduje się blisko dwa tysiące jego drzeworytów.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 160 jego drzeworytów z kilkunastu słynnych serii, wiele dzieł zostanie pokazanych po raz pierwszy. Ekspozycję dopełni przestrzeń ukazująca wpływ artysty na malarstwo krajobrazowe Młodej Polski – Hiroshige i japonizm polski, z obrazami Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego i Juliana Fałata.

W godzinach 12.00–13.30 przysługuje wstęp wolny w ramach wernisażu. Po godzinie 13.30 wystawę można zwiedzić po wcześniejszym zakupieniu biletu w promocyjnej cenie 2 zł.

  •  14.00–15.00: Pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty SENSHINKAI
Zapraszamy serdecznie na czwarte kwartalne spotkanie herbaciane w Muzeum Manggha. Członkowie Stowarzyszenia opowiedzą o historii herbaty – skąd się wzięła i jak trafiła do Japonii oraz jak zmieniał się sposób przygotowania i picia herbaty przez wieki, aby osiągnąć formę, zaprezentowaną tego dnia podczas spotkania.

Pokaz odbędzie się w niedzielę 26 listopada 2023 r. o godzinie 14.00 w sali audiowizualnej w głównym budynku Muzeum Manggha. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Ceremonia herbaciana 26.11”. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Koszt udziału: bilet wstępu w cenie 2 zł za osobę. Liczba miejsc ograniczona

  •  14.00–15.00: Słynne widoki Krakowa. Warsztaty plastyczny dla rodzin z dziećmi
Ile osób potrzeba było, aby wykonać drzeworyt w dawnej Japonii? Ile kolorów można użyć na jedną odbitkę? Dlaczego drzeworyty cieszyły się taką popularnością? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas warsztatów plastycznych, na których wszyscy uczestnicy wykonają odbitki nawiązujące do tradycyjnych japońskich drzeworytów. Zamiast krajobrazów rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni pojawią się jednak swojskie widoki słynnych miejsc Krakowa. Inspiracji dostarczy seria pejzaży Utagawy Hiroshigego pt. Sto słynnych widoków Edo.

Zajęcia odbędą się w niedzielę, 26 listopada 2023 roku w godzinach 14.00–15.00 w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód. Wydarzenie skierowane jest do rodzin z dziećmi w wieku 8–11 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Słynne widoki 26.11”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek dziecka oraz numer telefonu opiekuna. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 12 osób) zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji. Koszt udziału wynosi 20 złotych/osoba. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia w recepcji budynku głównego Muzeum Manggha. Zajęcia prowadzone są w języku polskim.

WAŻNE: Prosimy nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej. Opiekunowie nie ponoszą kosztów udziału. W czasie spotkania przebywają w przestrzeni warsztatowej, ale nie uczestniczą czynnie w zajęciach. Warunek obecności opiekuna jest obowiązkowy i nie podlega negocjacji z edukatorkami.


W projekcie plakatu wykorzystano elementy dzieła Przemysława Wideła.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole